Властта мрази свободната конкуренция. Лобистките закони, стотиците милиони годишно обещания за дотации на ТЕЦ, затвор за споделени превози, монополизирането на медиите със съдействието на КЗК – са достатъчни доказателства за това.
Всеки ден ни сервират нова порция смачкване на бизнеса. Последното е изискването над половината от съседите ти да са съгласни, за да можеш да отдаваш частната си собственост под наем краткосрочно, през онлайн платформи. Демократична България е категорично против такова вмешателство в личните дела на хората. Възможността за отдаване под наем чрез сайтове като Airbnb.com и booking.com съживи цели райони в София и други градове. Хиляди граждани разчитат на допълнителен доход от това. Някои си покриват месечните комунални сметки, за други е цяла бизнес ниша.
Десетки проценти от жилищата в София са празни и растящият туризъм е шанс за запълване на този капацитет. Ако тази ниша бъде затворена, потокът от гости ще трябва да бъде компенсиран от поне 100 нови хотела, които ще бъдат построени върху зелени площи, паркоместа или стари сгради.
България е много далеч от проблемите, които такива платформи създават в градове като Барселона или Париж. В столицата ни те съдействат за милиони инвестиции и възраждане на района между Халите и Лъвов мост например. Какво ще замести тези пари там? Еврофондове и неефективни държавни субсидии? Нужно ли е държавата да забранява нещо и после да го спасява? Това е извратена представа за функциониране на обществото.
Демократична България настоява президентът Радев да наложи вето върху този пореден опит за отстраняване на конкуренцията. Категорично поемаме отговорността да върнем свободата на споделената икономика, след парламентарните избори, като върнем пълноценно на пазара краткосрочното отдаване на апартаменти и на автомобили (услуги от типа Uber).
Време е България да се сбогува с аналоговата икономика и да навлезе успешно в дигиталната ера. Това ще гарантира успеха ни като държава. Другото е още от същото.