Алина Добрева, седма в листата на Демократична България, взе участие в среща, организирана съвместно от Съюза на европейските федералисти и Европейското движение на тема „Европейски диалог: Идеи за по-добра Европа“.
По време на срещата г-жа Добрева заяви, че устройството на Европейския съюз не е абстрактна и академична тема, а неговата реформа ще даде възможност на Съюза да бъде ефективен, да отговори на очакванията на гражданите, а по този начин и да бъде легитимен в очите им. Развитието и реформите на ЕС не са катастрофа или белег на края на съюза, а са адаптация и към променящия се свят около нас. Често гражданите и на България, и на останалите страни членки не познават правомощията на ЕС и не разбират на кои техни очаквания Съюзът може или не може да отговори. Това подсилва евроскептичните тенденции.
Добрева подчерта, че ЕС може да си върне доверието на гражданите, ако не прави компромиси с отстояване на своите ценности и принципи в страните членки, включително и България. Тя каза, че днес става все по-трудно и на европейските партии да платят политическата цена на компромисите, които правят със своите принципи, търпейки между редиците си партии, които не ги отстояват – както Орбан в ЕНП, така и българските представители в АЛДЕ и при социалистите. Алина Добрева вярва, че с нарастващата европеизация на политиката в ЕС и информираността на европейските граждани за случващото се в другите страни, това лицемерие на европейските партии ще намалее или изчезне.
Въпреки огромните средства, които години наред идват в България по европейските фондове за регионално развитие, нашите бедни региони не успяват да догонят средно европейските стандарти. Затова и българите не виждат ползи от членството си в ЕС.
Добрева очаква от декларацията, публикувана от Доналд Туск в навечерието на срещата в Сибиу, да бъде само индикация за позициите на Европейския Съвет, която след изборите за Европейски Парламент да бъде подложена на дискусии с избраните евродепутати. Тя отбеляза като негативно за България липсата на обща европейска енергийна политика като приоритет, защото такава би помогнала на страната ни да се откъсне от енергийната зависимост от Русия.
Алина Добрева съжали, че основният дял от финансирането по европейски програми у нас е на практика насочено към догонващо развитие. Според нея е крайно време да използваме ефективно подобни фондове, за да догоним средно-европейските нива и да започнем да инвестираме в бъдещето и в младите. Само така ще можем да направим България привлекателна както за българските млади, така и за други европейци, само така ще можем и пълноценно да се възползваме от предвиденото удвояване на финансирането за програма Еразмус в следващата многогодишна финансова рамка на ЕС. Тя подкрепя засиленото внимание и инвестиции на ЕС в областта на сигурността. Това може да е само допълнение към ангажиментите ни към НАТО, но това прави и България по-силна, особено в контекста на нов тип заплахи, които не могат да се решат на национално ниво. Така се реши и мигрантската криза – не с българската ограда, а с европейски споразумения с Турция. Тя отбеляза, че ЕС е направил изключително много по отношение на прозрачността на институциите си, но сега трябва да работи за това морето от информация, което предоставя, да бъде в достъпна форма и на достъпен език за гражданите.