“Езикът на омразата е проблемът ни с Македония, а културата е най-добрият език, на който можем да ѝ говорим”, каза председателят на парламентарната Комисия за политиките за българите извън страната Антоанета Цонева. Тя припомни на днешното заседание на комисията, че с помощта на колегите ѝ за пръв път в тазгодишния бюджет са извоювани 200 000 лв. за български медии зад граница, но правителственото постановление още не е излязло и парите не са отпуснати, а външно министерство тепърва трябва да определи регламент за кандидатстването за тях. “Ако не се забързаме и не свършим работа, само ще се оплакваме от пропагандисти. Ние трябва да изградим нашия позитивен разказ в Северна Македония”, каза Цонева.
Според нея адресатът на българските медии, а и на българските културни институти зад граница, трябва да са не само българските общности там, а местното население, към което България да се открива. С такъв ресурс не можем да имаме никакво влияние в Северна Македония, то трябва да е през сериали или през основните телевизии там, каза зам.-министърът на културата Юрий Вълковски.
Вълковски бе поканен в комисията да представи състоянието на 11-те български културни института в чужбина. По думите му, за тяхната издръжка и работа досега са се отделяли по 3 млн. лв. общо всяка година, сега за пръв път има още 3 млн. лв. само за културна дейност. 1 млн. лв. са предвидени за културни проекти в Северна Македония. Вълковски отчете като голям пропуск на България, че нямаме културен институт в Ню Йорк, докато румънският там е свършил напоследък огромна работа, особено за популяризирането на българското кино.
Антоанета Цонева отново подчерта, че културните ни институти трябва да използват като мост към местните общности историческите и емигрантски български общности в съответните страни.