“Служебният кабинет има три основни задачи. Първо, разбира се, е организацията на изборите, второ, да внесе корекции в Плана за възстановяване и устойчивост и трето, да се занимае с управлението на пандемичната криза”, коментира в предаването “Неделята на Nova” Антоанета Цонева, депутат в 45-ото Народно събрание от “Демократична България”.
“Министърът на регионалното развитие трябва да погледне много внимателно проектите, които са свързани с енергийната ефективност и санирането в Плана за възстановяване, защото там има 2 млрд. лева, които по оценките на “Демократична България” и не само, са заложени по начин, по който това просто са новите “Автомагистрали”. Трябва да има смислени проекти, трябва публичият ресурс да бъде управляван разумно”, каза Цонева.
Тя изрази очакването служебното правителство да прояви отношение по осветляване на модела, по който се управлява публичният ресурс в България.
“Изпълнителната власт трябва да се вгледа в тези черни дупки, в тези каси, в които изтича публичният ресурс и това следва да бъде направено”, заяви Антоанета Цонева. Като “горещи” теми изброи Българската банка за развитие, Държавната консолидационна компания, “Български ВиК холдинг”.
Тя добави, че в т.нар. комисия по ревизията бяха повдигнати редица въпроси, с които служебното правителство може да се занимае, като посочи темата за “Автомагистрали. Припомни сигналите на “Демократична България” по въпроса до АДФИ, Сметната палата и Европейската Комисия.
“Министърът на регионалното развитие трябва да погледне там – какво се случва в АПИ, какво се случва в “Автомагистрали”, как така са изплатени 1.2 млрд. лева аванси, забележете, това е повече от помощта, която българският бизнес получи в пандемията”, каза Цонева.
Говорейки за плана за възстановяване, тя напомни, че той така и не беше представен в парламента от правителството на Бойко Борисов, въпреки че депутатите от 45-ото НС искаха това.
“Този парламент не можа нито веднъж да принуди правителството в оставка и министрите да се явят на парламентарен контрол. Беше направено всичко, което правилникът позволява, но отношението, което ГЕРБ и техният тартор Борисов имат не от вчера и от днес към парламента е като към гумен печат. Но ние видяхме един парламент, който показа, че не е съгласен да влиза в тази роля. Върна се парламентарната дискусия, върнаха се сблъсъците на идеи и аз смятам, че и следващият парламент ще бъде толкова жив и ще може да възстанови репутацията”, коментира Антоанета Цонева.