Демократична България иска преразглеждане на общия устройствен план (ОУП) и намаляването на параметрите за площ и големина на сградите
14.09.2019, София. Вчера арх. Борислав Игнатов представи пред граждани четвъртата част от управленската програмата на Демократична България „София – благоустроена столица“. Мястото на срещата беше „ремонтът на ремонтите“ – градинката пред църквата „Св. Седмочисленици“ на ул. „Граф Игнатиев“.
Борислав Игнатов призова събралите се граждани с думите: „Пропагандната машина иска да разбие дебата за бъдещето. Аз ще се боря за дебат на идеи и конкретни решения за София. Само така ще победим. Призовавам всички кандидати да се преборим чрез конкретен дебат помежду ни и разговор с гражданите. Ние водим и ще видим позитивна и открита кампания. София може да си върне достойнството. Заедно ще го направим. За да се гордеем с града си. Столицата има нужда от характер.”
Като първостепенна задача арх. Игнатов посочи незабавното преразглеждане на общия устройствен план (ОУП) и намаляването на параметрите за площ и големина на сградите. „Това е единственият истински и устойчив начин да се справим с презастрояването и с другите проблеми на небалансираната градска среда. Всеки гражданин, потърпевш от презастрояването и от уплътняването на града, водещо до лоша среда и прекомерен хаотичен трафик и стрес, трябва да знае, че причината за това е в лошия общ устройствен план, в който е заложено всичко това“, поясни той.
Детски ясли за всички е другият сериозен казус, за който Демократична България има иновативно решение, което може да бъде изпълнено още в рамките на първата година от предстоящия мандат. „Ще решим този проблем чрез създаване на детски ясли в партерите на новите сгради по райони. Това ще създаде бързо и удобно решение за всички семейства с малки деца и то на пешеходно разстояние от домовете им. Това е допустимо от наредбата на Министерство на здравеопазването и е въпрос само на добро и разумно управление“, смята арх. Игнатов.
Третата важна задача в програмата на Демократична България е създаването на стандарт за улици и тротоарите. Той ще съдържа техническата спецификация и подробните изисквания към всички видове настилки и елементи. На базата на този стандарт ще бъдат възлагани търговете за изпълнение и ще се провежда контрола на качеството. Така ще бъде въведена яснота и отчетност при избирането на изпълнители и при възлагането на строително-монтажни работи. Това драстично ще подобри крайния резултат и ще елиминира сегашната порочна практика, наречена “ремонт на ремонта”.
В дискусията участваха още Грети Стефанова от ДСБ и Свилен Овчаров, Зелено движение, които представиха идеите на Демократична България относно панелните сгради и зелените зони за отдих и връзка с планините около София.