Време е българският политически живот да излезе от омагьосания порочен кръг в последните няколко години и да се излъчи стабилно парламентарно управление около пет основни приоритета. Тезата разви Атанас Славов от “Демократична България” в ефира на Euronews и добави, че без да реши големите въпроси, България трудно може да очаква бързо приемане в Шенген. Според председателя на Комисията по конституционни въпроси в 48-ото Народно събрание България е получила ясен знак от международните си партньори, че трябва да отговори на европейските стандарти за независимо правосъдие и отчетност на прокуратурата. “Това е нещо, което системно не правим, а партиите, противопоставящи се на ключови законопроекти, трябва да понесат своята политическа отговорност”, подчерта бившият депутат. Той припомни, че последните няколко парламента не са успели да гласуват антикорупционния закон и Механизма за контрол и разследване на главния прокурор.
Славов разясни още, че връщането на Механизма за сътрудничество и проверка е зле за имиджа на България и симптом, че не изпълняваме вече поети ангажименти. “В България нещата не се развиват в правилната посока по една проста причина. През последните две години ние създадохме високи очаквания, че за кратки срокове ще приемем законодателството, което се очаква от нас, а това все още не се е случило”, каза народният представител. Той подчерта деструктивната роля на ГЕРБ, които са попречили Механизмът за контрол и отчетност на главния прокурор да бъде разгледан на второ четене преди закриването на поредния краткотраен парламент. “Когато става дума за вътрешна политика, много рядко с ГЕРБ сме на една страна. Това го видяхме, като се гласуваше закона за контрола, отчетността и разследването на главния прокурор. ГЕРБ го подкрепи по такъв начин, че накрая не успя да бъде разгледан на второ четене в парламента”, уточни Славов.
Конституционалистът заяви, че обединението между “Демократична България” и “Продължаваме промяната” цели представително мнозинство за европейски настроените хора, които искат България да е правова и добре управлявана държава. Славов подчерта, че съюзът е трябвало да се случи на по-ранен етап, а узряването за създаването му ще донесе по-висок резултат за формациите, отколкото при отделното им явяване. Първото място за ПП и ДБ би им дало възможност да определят приоритетите за развитие на България и да търсят подкрепа за реализацията им – присъединяване към еврозоната и Шенген, приемане на законите по Плана за възстановяване и устойчивост, депутинизация на България и освобождаване от руското влияние в армията, службите и енергетиката, и съдебна реформа и върховенство на правото.
“Все още не е измерен социологическият ефект от от обединението между ДБ и ПП. Надявам се именно хората, които се разочароваха и отдръпнаха при последните избори, да припознаят в нашето обединение силата, която може да върне реформаторския дневен ред на обществото”, заключи Славов.