Реформата в правосъдието ще има пряк ефект върху доходите на българите и ако бъде осъществена, ще доведе до повишаването им, заяви кандидатът за депутат от “Демократична България” Атанас Славов. Според него следващото Народно събрание може да се справи с приемането на необходимите закони в рамките на една година.
„Между 5 и 10 милиарда лева годишно, 1/10 от БВП, се източват от обществените поръчки и публичните блага. Можем да си представим каква би била промяната на доходите, ако тези пари бъдат върнати като публични блага и предоставени услуги. Ще подобрят качеството на всеки от нас”, заяви Славов в дебат на вестник “Капитал”.
“Правосъдието прави възможно хората да извличат благата от усилията си да развиват бизнес и професионалната си инициатива. При работещо правосъдие кражбата на фирми няма да е възможна. Няма да е възможен фалитът на компании, които източват ресурса на инвеститорите”, добави Славов, който е водач на листата на “Демократична България” в Стара Загора.
Според него темата за реформата в правосъдието става все по-разбираема за хората. Голяма заслуга за това има и “Демократична България”, която първа постави темата преди години и успя да убеди обществото в необходимостта от промени.
“Гражданите искат справедливост, отговорност и възможност за развитие. Тази проблематика стига до все повече хора и далеч излиза от рамките на жълтите павета, както някои може би предполагат. Когато за първи път се опитвахме да обясняваме темата, го правехме през разговор за промени във ВСС, квоти, прокурорски и съдийски колегии. Сега вече има гражданско движение за съдебна реформа и е обнадеждаващо колко по-активно гражданите я отстояват като кауза”, добави преподавателят по Конституционно право в СУ “Св. Климент Охридски”.
Той раздели плановете за промени в законите и Конституцията на две писти – бърза и бавна. В бързия вариант ще бъдат направени промени в няколко закона, които не изискват конституционно мнозинство. Дългият етап включва постигането на съгласие по промените в основния закон на държавата.
“Първият етап е закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура, което се извършва през Закона за съдебната власт и НПК. Това е проект, който можем да внесем още с началото на на следващото Народно събрание. В рамките на няколко месеца може да се стигне до приемането на закон”, заяви Славов.
“Втората стъпка е да се променят мнозинствата за вземане на решения във ВСС, за да отговарят на добрите практики и препоръките на Венецианската комисия. Предлагаме двойно мнозинство – мнозинство в целия ВСС, както и мнозинство на самата съдийска колегия при избора на ръководни длъжности и председателите на върховни съдилища”, добави той.
Вторият етап включва закриването на КПКОНПИ и промени в конституцията, свързани с реформата в прокуратурата. Той не вярва, че ВСС и главният прокурор ще подадат оставки, затова решаването на въпроса през конституционни промени е реалистичният подход за смяната на Иван Гешев.
“Легитимно и естествено е да се приемат изменения в конституцията и да се прекратят мандатите. Нашата съдебна система не отговаря на демократични стандарти, както сме ги установили. С конституционни промени ще въведем тези правни стандарти”, добави той.
Славов напомни, че през втората половина от годината предстои процедура по избор на нов председател на ВКС.
“Много се притеснявам този Висш съдебен съвет с това изпълнение като членове какъв председател ВКС ще избере. Със сигурност втората половина от годината ще бъде фокусирана върху този изключително важен избор”, заяви Славов.