Конституцията е много ясна като казва, че всеки български гражданин има право да упражни гласа си. Въвеждането на какъвто и да е вид ценз противоречи на нашия конституционен модел, както и на международните норми на избирателно право. Това каза Атанас Славов, депутат в 45-ото НС от “Демократична България” и член на Изпълнителния съвет на “Да, България!”, пред БНР.
Той коментира темата за изчистването на избирателните списъци и интерпретациите, че са предложени ограничения за гласуващите. Славов посочи, че от стенограмата от правителственото заседание се вижда, че служебният министър на финансите не е предлагал ограничаване на избирателни права, а варианти за изчистване на избирателните списъци в България от хора, които не живеят трайно в страната. “Това е нещо съвсем различно. Връщането на цензура и ограничение за гласуване в България просто не е част от нашата демократична политическа традиция”, каза юристът.
“Ограничаването на избирателното право на гражданите, които не са си платили данъците е вид ценз. Това би ни върнало в 19 век, като дори тогава по Търновската конституция няма такова ограничение”, добави той.
Славов посочи въвеждането на гласуване по настоящ адрес, вместо по постоянен, като като възможност българите в страната да бъдат улеснени да упражняват правото си на глас. Това беше едно от предложенията на “Демократична България” за промени в Изборния кодекс, което обаче не бе прието от 45-ото НС.
“По данни на неправителствени организации има райони в страната, където регистрирани по постоянен адрес, но неживеещи в страната излиза, че упражняват избирателното си право. Тоест някой вместо тях гласува на изборите и това се отчита като резултат. Тези изборни нарушения трябва да бъдат прекратени”, каза още той.
“Демократична България последователно защитава правото на всички български граждани, където и да се намират, да участват активно в избирателния процес”, добави Славов.
По темата за използването на специални разузнавателни средства (СРС) срещу политици той заяви, че има много начини да бъдат заобиколени законовите процедури и да се стигне до определено лице, ако службите желаят това. Един от тях е да се даде разрешение за подслушване на човек, за когото се знае, че редовно общува с този, който се цели и “по този начин се навързват всички в една верига”. Подчерта, че един от заявените проекти на Демократична България е именно в сектора на сигурността.
“Темата за подслушванията предполага реформа на целия сектор на специалните служби. Виждаме за пореден път как специалните служби са били използвани политически в частен интерес, а не в публичен”, каза Атанас Славов.
Той отново посочи, че трябва да се направи цялостна проверка на органите, които са поискали и разрешили подобни подслушвания и е необходимо да се изчака проверката на Националното бюро за контрол на СРС. Що се отнася до независимостта на бюрото, по думите на Славов то е неутрализирано като независим орган.
“Много добре си спомняме как беше избран новият състав на бюрото и как беше отстранен най-последователният досега защитник на независимостта му – Бойко Рашков”, добави той.
“Вярвам, че този път ще има разкрития поради простата причина, че след два месеца при работещ парламент ще бъде създадена комисия, която да провери целия този случай и нещата няма да бъдат оставени така”, каза Атанас Славов.