“Парите за здравеопазване не са разход, те са инвестиция в здраве. Медицината не е политическа дейност, а е надпартийна, с хоризонт поне 10-15 години – след такъв период нещата, които правим днес, ще дадат отражение върху здравната система и затова те трябва да бъдат последователни”, това коментира д-р Александър Симидчиев, водач на листата на Демократична България в София област в предаването “Лице в Лице” по bTV.
Според него сред най-важните неща за здравеопазването са адекватна дигитална система на проследяване на инвестициите, за да не отиват те в нечий джоб и фокус върху детското и майчиното здравеопазване.
“Думите с които ме поканиха от Демократична България бяха “елате при нас и продължете да правите това, което правите последната една година”, разказа пулмологът за решението си да се впусне в политиката. Той добави, че не му е отнело дълго да се реши, защото няма ценностни разминавания с коалицията.
“На първо място съм човек, на второ лекар и сега, ако вляза в политиката, на трето място ще бъда политик. Не искам да променям същността си заради по-новите си дейности. В политиката трябва да влизат хора, които искат да променят статуквото в нещо по-добро”, каза още Симидчиев. Той посочи, че когато лекарят лекува пациент, той вижда не само конкретния случай, но и проблемите на цялата система.
Като основен проблем за справянето с пандемията кандидат-депутатът определи разпределението на ресурсите така, че да бъде оптимизирана системата. Като сериозен пропуск определи и липсата на структурирана комуникация с хората, така че те да бъдат мотивирани и да се доверят на експертите и властите.
“За първи път в историята на човечеството имаме ваксини, с които по време на пандемията да можем да управляваме този процес”, добави Симидчиев и посочи, че от ваксинацията в страни като Израел и Великобритания вече се виждат резултати и пандемичният процес върви надолу.