За поредна година преди началото на отоплителния сезон няма организирана информационна кампания за замърсяването на въздуха. Това каза пред журналисти д-р Александър Симидчиев, член на сдружение „Въздух за здраве“.
От сдружението внесоха писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова с покана за съвместна кампания и осъществяване на идеи за опазване на въздуха от замърсяване. Искаме да работим заедно за популяризиране на действията, които всеки от нас би могъл да направи – по-малко трафик, ползване на велосипеди, на градски транспорт, на автомобили с нулеви емисии, отопление чрез термопомпи, алтернативни горива, включително и ползването на възобновяеми енергийни източници, за които в София има достатъчно площи, посочи д-р Симидчиев.
Замърсяването на въздуха е и здравен проблем и ако не му обърнем внимание, за пореден път ще се вдишва замърсеният въздух, генериран от трафика и от отоплителните печки, каза още д-р Симидчиев. По думите му в предстоящия отоплителен сезон, ако не се вземат навременни мерки, отново ще се повишат нивата на заболяванията. Близо 24 процента от повечето хронични заболявания се предизвикват от въздушно замърсяване, допълни той и посочи, че в България ежегодно 10-15 хиляди човека умират заради замърсяването на въздуха.
Общината има ресурс да реши значителна част от тези проблеми, а и гражданското общество може да има лесно приложими идеи, добави лекарят. Преди пет години, със съдействието на Столичната община, направихме проучване, свързано със спешната помощ в столицата, и доказахме, че високите нива на замърсяване на въздуха в рамките на деня на замърсяването и ден-два след него предизвикват повишаване с до десет процента повикванията към спешна помощ, допълни д-р Симидчиев.
Горенето на автомобилни гуми също е голям проблем, тъй като в тях има различни оцветители, пластификатори, много повече летливи въглеводороди, фурани и др. По думите му и на тази тема е нужно да се организира информационна кампания, включително и в училищата.
Проблемът с въздушното замърсяване е не това, което виждаме, а това, което не можем да видим, тъй като големите частици – над 10 микрона, не могат да навлязат в дихателната система и не могат да повредят кръвоносните съдове и останалите ни органи. Частиците, които са с размер 2,5 микрона и по-малки, преминават през мембраната на белия дроб, навлизат в кръвта и започват да увреждат всички кръвоносни съдове, обясни той. Близо един милиард лева се изразходват всяка година за лечението на заболявания, предизвикани от въздушно замърсяване, добави д-р Симидчиев.
За писмото, което от сдружението внесоха в Столичната община, е използвано мастило, създадено от сажди – от комини, от ауспуси и др. Подобно писмо ще бъде изпратено до няколко отговорни институции, както и до директори на болници.
(От БТА)