„Демократична България“: Корупция застрашава живота на пациентите в болницата във Велико Търново

„Демократична България“ разпространи видео материал с потресаващи кадри от условията, в които се налага да се лекуват пациентите болни от Ковид-19 във Великотърновската болница “Д-р Стефан Черкезов”.

Кадрите са предоставени от хора, които са се лекували в болницата в старата столица или са станали неволни свидетели на бездушно отношение и мизерни условия. Човек, който не е попадал там, едва ли би могъл да предположи, че подобни условия съществуват в централно лечебно заведение.

Пациенти биват заключвани в стаите, които нямат право да напускат. Нормалните физиологични нужди се извършват в същите стаи, в предварително осигурени пластмасови бутилки и кофи, “монтирани” на столове. Мръсотията и липсата на елементарни хигиенни условия са предпоставка за развиване на инфекции и са далече от всякакви изисквания за среда за лечение на коронавирус или друго заболяване.

Качеството на храната, която се предоставя на болните е съмнително, се вижда от кадрите във видеото от разследването на „Демократична България“ и свидетелските разкази. 

Свидетели сме как липсата на управленски капацитет и наличието на политически икономически зависимости поставят под въпрос човешкия живот. „Демократична България“ направи опит да проследи нишката на тези зависимости и къде са потънали средствата, предоставяни на болницата с цел качествено здравеопазване.

Великотърновската болница е добавила над 2 млн. лв. в активите си за 2020 г. под формата на ремонти и подобрения на отделенията.

В допълнение Министерство на здравеопазването отпуска през декември миналата година 860 хил. лв., които целево трябва да се разходват за борба с коронавируса и лечение на ковид пациенти. Условията, за които ни алармираха търновци, както и национални медии, водят към заключението, че тези средства едва ли са вложени в това, за което са отпуснати. Сигнали са подавани, проверки са правени от местната Регионална здравна инспекция, предписания са направени, но единственият резултат са козметичните промени, като поставянето на параван, прикриващ кофите и пластмасовите бутилки с урина. А местните споделят, че зависимостите са много и те пречат да се поиска сметка на директора на болницата д-р Стефан Филев, който е  добре “пазен” и “ обгрижван” от местния лидер на ДПС Камен Костадинов.

В началото на пандемията от коронавирус в България темата за даренията на Делян Пеевски за болниците в страната бяха основен акцент в новинарския поток. Една от болниците, които получиха щедро дарение от Пеевски бе именно Великотърновската болница.

Камен Костадинов, според множество медийни публикации, е от бизнес лобито около Делян Пеевски, както и на хора в и около ГЕРБ. Във Велико Търново се знае, че Пеевски и Камен Костадинов са на входа и изхода на местната болница.

Подкрепа на твърденията намираме в участието на свързани с Костадинов фирми чрез съпругата му Венета в обществени поръчки не само в община Велико Търново, но и в мегапоръчката за изграждането на нов корпус на болница “Д-р Иван Черкезов” за близо 6.5 млн. лв.

Новият корпус на болницата все още не функционира, въпреки че е готов. Според изнасяни в медиите данни ще са необходими още около 3 млн. лв. за оборудване и обзавеждане на помещенията, което ще превърне великотърновската болница в собственик на допълнително крило за сума от 10 млн. лв. В същото време пациентите, настанени в старата част на болницата тънат в мизерия.

Фирмата изпълнител е “Билдинг комфорт” ЕООД, чийто първи собственик е Иван Епихов. Той от своя страна е свързван от медийни публикации със съпругата на Камен Костадинов – Венета.

Същият Епихов се появява в друга фирма във Великотърновско –  “Джамбо 33”. След промяна в собствеността и влизането на на Епихов като съдружник с 50% чрез “Фючър Кепитъл Естейт”, внезапно фирмата получава десетки поръчки в различни общини в област Велико Търново, но и в цялата страна, включително свлачището на Рилския манастир и изграждането на автомагистрала „Хемус“. Само за участието си в проекта за автомагистрала „Хемус“ фирмата взима 120 млн. лв.

Това е поредният пример как общини и държавни институции в последното десетилетие станаха икономически заложници на политическите кръгове  около ГЕРБ и ДПС!

Цялото видео можете да видите тук:

Новини и коментари

“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.

“Демократична България” потвърждава своята позиция, че изборът на номинацията за министър-председател и съставът на Министерски съвет следва да се обсъжда на лидерска среща след постигане на окончателно съгласие по споразумението за управление.

Правната комисия прие на предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор

Правната комисия прие на предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор

Преброителни центрове за всеки 20 000 избиратели.

Преброителни центрове за всеки 20 000 избиратели.

Позиция на ДБ във връзка с преговорите за редовно правителство

Позиция на ДБ във връзка с преговорите за редовно правителство

Продължават срещите между Демократична България, ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН

Продължават срещите между Демократична България, ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН

Първа среща между преговорните екипи на "Демократична България", "ГЕРБ-СДС", БСП-ОЛ и ИТН

Първа среща между преговорните екипи на "Демократична България", "ГЕРБ-СДС", БСП-ОЛ и ИТН

Всички новини

От медиите

Надежда Йорданова в "120 минути"

Надежда Йорданова в "120 минути"

Божидар Божанов в "Говори сега"

Божидар Божанов в "Говори сега"

Д-р Симидчиев в "Събуди се"

Д-р Симидчиев в "Събуди се"

Всички видеа
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK