“Демократична България” осъжда отклоняването на самолета на “Райънер” с опозиционния журналист Роман Протасевич и подкрепя санкциите на ЕС към режима в Беларус, заяви Атанас Славов, депутат в 45-ото НС от “Демократична България” и член на Изпълнителния съвет на “Да, България!”, пред “Свободна Европа”.
“Демократична България” е най-евроатлантическата формация в България, която последователно защитава нашите ангажименти и в НАТО, и в ЕС. Това отвличане е нарушение на всички цивилизовани и международни норми. Ние безспорно осъждаме този акт и подкрепяме санкциите към авторитарния режим в Беларус”, заяви Славов в студио “България”.
“По подобен начин бихме осъдили и ако това се случи от Русия или някоя друга авторитарна държава, в която има затворници на съвестта, която преследва журналисти и която елиминира свободата на словото”, добави той.
По темата за СРС-тата Славов изрази притеснения, че проверката дали опозиционни политици в България са подслушвани преди изборите трае твърде дълго и това прави нещата съмнителни.
“Регистърът за прилагане на СРС може да бъде обработен за часове за съответния период и да се излезе с информацията. За мен е притеснително, че толкова дълго време не може да се излезе с тази информация”, коментира той.
Славов смята, че проверката за използването на СРС трябва да се извършва от Националното бюро за СРС, а не всеки заподозрян орган сам да се проверява. По-рано днес Специализираният съд обяви, че не е издавал разрешения за подслушване на служебния премиер Стефан Янев или политици.
“За мен реакцията на Специализирания наказателен съд е преждевременна, защото трябва да чакаме независимата проверка, която да установи фактите. А не всяка институция да си дава сама на себе си индулгенция”, коментира Славов.
Преподавателят по Конституционно право изрази хипотеза, че подслушването на опозиционни политици не може да се е случвало без знанието на бившия премиер Бойко Борисов.
“В държавата на Борисов право за разрешение за подслушване има само той. Която и да е от тези служби и агенции би подела свободна инициатива, която би довела до сериозен политически скандал, без санкцията на най-високо ниво. Механизмът, по който такава чувствителна информация се случва, предполага най-малкото информираност на най-високо ниво”, заяви Славов, като уточни, че все пак това трябва да бъде установена по надлежния ред.
Атанас Славов смята, че подслушването може да е изпълнено законно с разрешение на съда, тъй като действащото законодателство е много либерално по този въпрос. Формално може да е спазен законът, но реално да обслужва политическа поръчка.
“Ако някой иска да бъде подслушван, могат да се измислят всякакви аргументи, като например, че съм попаднал на обект, охраняван от НСО – язовир, “Росенец”. Всякакви аргументи могат да бъдат измислени, ако някой иска да бъде закачен за СРС. У нас има сериозна практика на квазизаконно или законно подслушване”, каза той.
Славов коментира и че разрешението на правителството главният прокурор Иван Гешев да живее в резиденция “Бояна” е показател за срастването на изпълнителната власт с прокуратурата.
“По публично известни данни, заплатата на главния прокурор е висока, но едва ли може повече от една трета от нея да отива за наем. Това е въпрос към приходната агенция да ни каже кой с какво разполага”, завърши той.