1) Предложението на ЕК за нов регламент, обвързващ европейското финансиране със силни институции и работещо правосъдие трябва да бъдат приветствани. Те защитават българските граждани, данъкоплатци и бизнес срещу корупция, злоупотреби от страна на властта и кражба на парите ни от партийни обръчи и организирана престъпност.
2) Призоваваме българското правителство активно да подкрепи тези предложения в рамките на Председателството, като по този начин покаже искреността си в заявките за реформа на правосъдието и борба с корупцията.
3) България, като най-бедна страна в Съюза, има нужда от европейската солидарност, за да достигне стандарта на другите страни-членки. Ние трябва да отстоим запазване на размера на европейското финансиране. Това обаче няма как да се случи, без промяна на целите и модела на харчене на парите от европейския бюджет. Като европейски граждани и европейски данъкоплатци, ние също не искаме парите ни да бъдат използвани за финансиране на предизборните кампании и медийните картели на корумпирани партии и политици.
4) Отделянето на повече европейски средства за сектор „Сигурност“ е положителна новина за нас. В трудните години, които предстоят на Европа, кохезията все повече ще минава през общата политика по сигурността, общата външна и отбранителна политика. Като държавата с най-много външни граници на Съюза, България има интерес от развитието на общоевропейски проекти на отбранителната инфраструктура, финансирани от бюджета на ЕС.
След задълбочено разглеждане на предложенията на Комисията и експертен дебат, Екипът за управленска алтернатива на „Демократична България“ ще представи цялостна оценка на националния интерес както по отношение на финансовата рамка 2020 – 2027 г., така и по стратегическото развитие на европейския бюджет.