“Демократична България” инициира експертна дискусия на тема „Националната детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики“, която се проведе в Народното събрание.
Целта беше да очертаят задължителните стъпки, които ще гарантират на лекарите, децата-пациенти и родителите им качествено детско здравеопазване и истинска национална педиатрия.
Участие взеха представители от “Демократична България” и на различни парламентарни групи, служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова и директорът на “Административно-териториално устройство” към МРРБ арх. Пенчо Димитров.
Присъстваха и български и чуждестранни експерти, участвали в планирането и изграждането на болнични комплекси в Германия, Франция, Дания, Италия, Испания, Монако и Великобритания. Те представиха добрите европейски практики, включващи всички задължителни етапи – от предпроектното проучване до дизайна при създаването на детска болница.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов заяви, че въпреки политическите разделения на парламентарни групи, всички трябва да се обединят в името на приоритета “деца”.
“Много е лесно темата с детската болница да бъде сведена до един парцел, една разрушена сграда, един договор, едни 100 млн. лева, една обществена поръчка. Но големият въпрос, за който тази тема е лакмус, е може ли България да си постави за цел политиките да се правят с оглед на приоритета България да стане наистина едно добро място за отглеждане на деца”, каза Иванов. Допълни, че ако се постигне съгласие около такъв приоритет, той да може да мине през бюджета и през парламента.
Депутатът от “Демократична България” д-р Таня Андреева, която от години е ангажирана с каузата за истинска детска болница, обеща, че ще работи за създаването на подкомисия на здравната комисия. Тя ще настоява за дискусии и натиск върху институциите.
“Аз съм тук в Народното събрание, за да може тази кауза да се реализира и за да може наистина някой ден да сме горди, че имаме за децата си най-добрата детска болница и здравеопазване от най-високо ниво”, каза тя.
Виолета Комитова коментира, че може и трябва Националната детска болница да бъде в двора на Медицинска академия. Тя очерта двата най-важни въпроса, около които ще се води дискусията – за това дали да бъде направена реконструкция на съществуващото скеле, или да се изгради чисто нова сграда за детската болница. Инициативният комитет за истинска детска болница настоява за изцяло нов строеж.
През април 2020 г. Министерство на здравеопазването подписа договор за довършване на изоставения строеж в двора на Александровска болница. Междувременно тогавашният премиер Бойко Борисов обеща, че 40-годишният скелет няма да бъде довършен, а ще се строи нова болница.
Националната гражданска инициатива настоя да се строи истинска детска болница и петицията беше подписана от близо 90 000 души. Бившите управляващи от ГЕРБ обаче отказаха да прекратят договора.
Миналата седмица Министерството на здравеопазването даде указания на държавната здравна инвестиционна компания, която управлява проекта за детската болница, да започне прекратяване на съществуващия договор за строителство