Имаме уникална възможност да прекратим концесията на “Лукойл Нефтохим” на пристанище Росенец, без да плащаме неустойки, и да върнем контрола на държавата върху единственото нефтено пристанище в България, което е и обект от значение на националната сигурност. Това е стъпка в правилната посока. Такава теза разви народният представител от “Продължаваме промяната – Демократична България” Димитър Найденов в ефира на Nova News.
По думите му прекратяването на концесията ще стане с решение на парламента и ще може да влезе в сила до една седмица след гласуването му.
Според Найденов прекратяването на концесията е възможно благодарение на наложените санкции от Европейския съюз на Русия заради войната в Украйна. Той посочи, че този момент е много важен за страната, защото концесията е сключена през 2011 г. за срок от 35 години и в случай, че държавата я прекрати, ще трябва да плати огромни неустойки.
Димитър Найденов заяви, че “Лукойл Нефтохим” може да продължи да си ползва всички съоръжения, на които е собственик, и да плаща наем и такси за ползване там, където не е (каквато е и била практиката до 2011 г.).
“Няма нищо необичайно, което се случва. Няма въвеждане на нови практики, които не са съществували и преди. Президентът продължава да стъпва на едни опорки, които подкрепят тезата на Русия, която ни определя като неприятелска държава. Не знам защо трябва да защитаваме нейните тези при положение, че за нас трябва да е важен българският национален интерес”, каза той.
По въпроса с цените на горивата, депутатът от Бургас изтъкна, че е важно да се бори монопола, който дълги години оперира на пазара на горивата в България. По думите му това може да се случи чрез контрол върху данъчните складове.
Димитър Найденов подчерта, че споразумението, което предстои да бъде подписано между ПП-ДБ и ГЕРБ следващата седмица, не е коалиционно, а цели по-голямо конституционно мнозинство за постигане на съдебна реформа. И допълни, че ДПС няма да участва в него.
“Това не е коалиционно споразумение поради простата причина, че ние не сме коалиция. Ние търсим по-голямо мнозинство, защото имаме нужда от минимум 160 депутати, за да можем да направим дълбоката съдебна реформа. Трябва да имаме гаранция, че тези законодателни инициативи ще се прилагат така, както е договорено в началото, иначе няма смисъл това правителство да съществува”, завърши той.