Питане на Ивайло Мирчев за изпълнение на Решение на Народното събрание от 05.06.2018 г., за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“
21 април 2021, сряда Facebook Twitter Viber
ЧРЕЗ
Г-ЖА ИВА МИТЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 45-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО
Г-ЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА
МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА
НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
П И Т А Н Е
от
Ивайло Николаев Мирчев, народен представител от ПГ „Демократична България“
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 98 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям питане
Относно: Изпълнение на Решение на Народното събрание от 05.06.2018 г., за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“
Уважаема Г-жо Министър,
В изпълнение на т. 4 от Решение на Народното събрание от 05.06.2018 г., за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“, бих искал да ми бъде отговорено:
- Какви действия сте предприели и какви са конкретните резултати от водените преговори във връзка с изпълнение на Решение на Народното събрание от 05.06.2018 г.?
21.04.2021 г., гр. София
Народен представител: Ивайло Мирчев
Допълнителни въпроси за дискусията:
- Каква е стойността на направените разходи във връзка с изпълнение на Решение на Народното събрание от 05.06.2018 г.?
- Какво е становището на министерството на енергетиката и на Европейската комисия (в случай, че въпросът е предмет на комуникация), относно съответствието на проекта АЕЦ „Белене“ с Регламента за създаване на рамка за устойчиви инвестиции (Регламент за Таксономията)?
Накратко:
Питане на Ивайло Мирчев за изпълнението на решение на Народното събрание за възстановяването на търсенето на инвеститор за втората българска АЕЦ и изграждането й на пазарен принцип.
Защо е важно:
Преди 3 години Народното събрание възложи на министъра на енергетиката да възобнови търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“. Това трябваше да стане съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип (без договори за задължително изкупуване на енергията, без преференциални цени, без договори за разлика, без корпоративни гаранции и/или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията) и без предоставяне на държавна гаранция. И до днес не е ясно какво се случва.