Въпрос на Ивайло Мирчев за финансиране получено по програми и механизми за подкрепа на селските райони
11 март 2022, петък Facebook Twitter Viber
ЧРЕЗ
Г-Н НИКОЛА МИНЧЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 47-ОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н ИВАН ИВАНОВ
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
В Ъ П Р О С
от Ивайло Николаев Мирчев
народен представител от ПГ на „Демократична България“
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91 и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям следния въпрос:
ОТНОСНО: Финансиране получено по програми и механизми за подкрепа на селските райони
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
В тематичната работна група по Обща селскостопанска политика към Министерство на земеделието е разгледан и качен за обсъждане – “Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на република България за периода 2023-2027”. От него става ясно, че е била променена дефиницията на “селски район” като текстът гласи: “Новата национална дефиниция определя като „селски райони общините, в които няма населено място с население над 15 000 души. Съгласно тази дефиниция, 215 общини от общо 265 общини в България са класифицирани като селски район.”
Съгласно тази нова дефиниция 16 общини ще отпаднат от списъка на селските райони, като с това ще загубят възможността да кандидатстват и получават финансиране по програмата за развитие на селските райони (ПРСР), както и други видове финансиране предназначено за стимулиране на селските райони.
С оглед на гореизложеното бих искал да ми предоставите следната информация:
Развили ли са се нови икономически отрасли, които изместват селското стопанство в тези общини, дотолкова, че вече да нямат те нужда от подкрепа като селски райони и какъв е размерът на финансиране получено по програми и механизми за подкрепа на селските райони от 16-те общини, които отпадат от списъка?
Моля да ми бъде отговорено писмено.
София, 11.03.2022г.
Народен представител:
Ивайло Мирчев