Въпрос от Стефан Тафров за замърсяване на въздуха в Русе
31 август 2021, вторник Facebook Twitter Viber
ЧРЕЗ Г-ЖА ИВА МИТЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА XLVI НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО Г-Н АСЕН ЛИЧЕВ
МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА и ВОДИТЕ
ВЪПРОС
от Стефан Тафров
народен представител от ПГ „ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ“
на основание чл. 90, ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 92, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Относно: Замърсяване на въздуха на град Русе
Уважаеми господин министър,
Гражданите на Русе масово се оплакват от неприятни миризми от химикали, които правят въздуха в града неприятен за дишане. Така например в сутрешните часове на 27 август на „зеления“ телефон на РИОСВ-Русе са постъпили 9 сигнала за замърсяване на въздуха. Гражданите го определят като индустриално замърсяване с миризми, оприличавани на изгоряла пластмаса, на бакелит, на нещо развалено и задушливо. При извършените обходи и проверки в кв. Възраждане, кв. Цветница и централна градска част между 7 и 8 часа, експертите на РИОСВ-Русе не са констатирали наличие на промишлени миризми. Няма превишения на следените показатели за качеството на атмосферния въздух, не е констатирано обгазяване. Посоката на вятъра в интервала между 6 и 9 часа е била изток, североизток.
Това е най-пресният пример за разминаването между лошото качество на въздуха, констатирано от русенци, и възможностите на РИОСВ да идентифицира навреме източниците на това замърсяване. Проблемът очевидно е системен.
Във връзка с горното питам:
- С какви технически средства разполага РИОСВ-Русе за установяване на източниците на замърсяване на въздуха на града и околните селища? Колко са станциите, които мерят химически показатели, достатъчни ли са те и съобразени ли са със спецификите на индустриалните предприятия в региона? Какво трябва да се направи, за да се установи има ли замърсяване на въздуха от трансграничен характер?
- Има ли нужда от промяна на съществуващата законова и нормативна база, за да се реши трайно проблемът със замърсяването на въздуха на Русе и на околните селища? Има ли нужда от допълнителни бюджетни средства за справяне с проблема и в какъв приблизителен обем според МОСВ?
31.08.21 г., София С почит,