Нека разделим темите за бюджета и еврозоната. България изпълнява всички изисквания за еврото и трябва да приеме единната валута от 1-ви януари 2026 г. Бюджетът обаче има значителни слабости, които ще се отразят на растежа, развитието и бъдещето на страната.
„Голямото харчене“ – в бюджета има заложени невиждано високи разходи. С 19 млрд. лв. нараства разходната част на бюджета. Като добавим към тях 7 млрд. лв., които смятат да харчат „под черта“ директно към държавни фирми (ББР, БЕХ и незнайно още какво), това прави общо 26 млрд. лв. – 3 пъти повече от заложените през 2024 г.
Цената на всичко това поставя под въпрос нивата на данъците. Ние държим да избегнем каквото и да било нарастване. Самото правителство си признава, че през следващите 3 години ще увели с 3% осигуровките, което не се е случвало от 17 г.
Същевременно планираните приходи изглеждат неизпълними. Много е вероятно този бюджет, ако бъде приет в тази форма, да се наложи да бъде актуализиран след няколко месеца. А парите по ПВУ не идват в България, защото няколко антикорупционни законопроекта не се приемат.
– Мартин Димитров в „Денят започва“ по БНТ