“България може да направи много голям скок в своето развитие, да го направим заедно, защото страната ни го заслужава.” Така председателят на парламентарната група на “Демократична България” Христо Иванов завърши речта си при откриването на 48-ото Народно събрание. Той призова колегите си парламентаристи да бъдат по-амбициозни, но заяви категорично, че ДБ няма да прави компромиси с големите национални цели и с посоката на развитие на страната.
Според Иванов в този парламент, макар и трудно, може да се сформира правителство. “То ще трябва да се сформира с компромис, но не може да бъде управление на компромиса, да бъде безгръбначно и без амбиция. България се нуждае от управление с висока амбиция”, каза съпредседателят на ДБ.
Сигурност, законност и растеж – това са изискванията на “Демократична България” не просто за подкрепа на управление, а за решаване на проблемите в дълбочина, заяви Иванов. И изтъкна три фундаментални кризи, пред които е изправена България, и от преодоляването на които зависи и решаването на сложния политически ребус.
На първо място той посочи огромната геополитическа конвулсия, в която се намира света. Острата й фаза е започнала с агресията на Путин срещу Украйна, но това не е двустранен въпрос, а най-острата част от преминаването към нова епоха на остро противопоставяне на международната сцена. “Това не е просто завладяване на територия на съседна страна, а опит за пренаписване на правилата на функциониране на международната система, на промяна на архитектурата международния ред”, каза Иванов и подчерта, че България не може да си затваря очите за тази война и тази нова епоха. “Като кажем, че сме за мир – сякаш той идва, а като повторим това три пъти – той ще кондензира като роса. Замитането на войната под килима, и да се твърди, че България може да остане Северна Корея на Балканите в някаква неутралност, е илюзия, това не е въпрос дали си войнолюбец или не”, репликира позициите на някои леви и русофилски формации Христо Иванов.
Той е категоричен, че България трябва да постави в центъра на своята политика собствената си сигурност. И че тя може да бъде гарантирана само с активното ни членство в НАТО и ЕС. Където трябва да преследваме своя интерес, но и да сме отговорни спрямо съюзниците си, а не да водим някаква политика на неутралитет и да се надяваме конвулсията да ни отмине.
Втората криза, по думите на съпредседателя на ДБ, е вътрешно-политическата криза, при която след огромна вълна на масови протести месеци наред и при четвърти парламент за 18 месеца България не може да сформира стабилно управление. На път сме да отидем на нови избори, а имаме служебно управление, което се превръща от изключение в правило, предупреди Иванов. И напомни, че членовете на много институции са с просрочени мандати.
Според лидера на парламентарната група на ДБ партиите не могат да сформират правителство не просто от незрялост и безотговорност – фундаменталната причина е проблемът с корупцията. И че ако се стигне до управляващо мнозинство, първо гражданите трябва да бъдат убедени, че е постигнат сговор, който не е безпринципен, а е на здрава основа. “Без разговор за корупцията България никога не може да се нормализира. Политическата ситуация ще се нормализира само с независим съд и неутрална прокуратура. Гражданите няма да ни позволят сговор без да решим този проблем”, каза Христо Иванов.
На трето място той постави икономическите предизвикателства, които са следствие и от руската агресия, и от корупцията, и от политическата нестабилност.
Христо Иванов припомни, че още преди избори ДБ е поставила три условия за подкрепа при разговорите за сформиране на правителство.
Първо, за осигуряване сигурността и отбраната на страната е необходима бърза модернизация на българската армия, ясно поемане на отговорност в НАТО и предоставяне на военна помощ за Украйна. Засилването на българските отбранителни способности обаче няма да се противопоставя на социалните мерки. Необходими са мерки за ограничаване на възможностите за руско влияние, което следва от разрухата на институциите и корупцията. “Нашата уязвимост за външни влияния е защото в България има системна корупция”, каза Иванов. Към тази група мерки той добави и осигуряването на енергийната ни независимост, но подчерта, че това не може да е за сметка на зеления преход, защото той е инструментът за модернизацията на енергетиката.
Втората група мерки на ДБ като абсолютно условие за подкрепа за управление е реформата на прокуратурата и на Висшия съдебен съвет.
По третата група мерки – не инфлационна икономическа политика и политика на растеж, Христо Иванов подчерта, че ДБ ще настоява за балансиран бюджет. При подкрепата за семействата и бизнеса трябва да гарантираме растеж и преминаване към производства с по-висока добавена стойност, трябва да осигурим повече инвестиции, каза Христо Иванов.