Христо Иванов: Борисов, изпълни си ангажимента

Писмо до премиера Бойко Борисов депозира днес Христо Иванов в Министерски съвет с призив да изпълни обещанието си от преди месец и да разпореди публикуването на ревизионните актове, издадени на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД.

В изявлението си при подаването на писмото Иванов коментира, че именно в тези два ревизионни акта смята, че се съдържа отговор на дългогодишните съмнения за това, че с различни счетоводни манипулации Лукойл е укривал или не е декларирал печалба. На база на това са спестени данъци от близо 1 млрд. лева. Публичното оповестяване на ревизионните актове ще даде отговор на това дали тези съмнения са основателни или не.

Христо Иванов коментира и днешното изказване на Борисов, в което той го нарича цар на задкулисието:

“Аз не бих го нарекъл него цар на задкулисието, но бих го нарекъл в момента главен ратай на почетния председател на задкулисието Ахмед Доган и на реалния диктатор в българското задкулисие Делян Пеевски. Това е реалността на задкулисието в момента. Това задкулисие има конкретни схеми, конкретни начини, по които функционира, и не сме се заели една по една тези схеми да ги чистим. Едно от нещата, които ще направим днес, е именно въпросът за ролята на Лукойл в това задкулисие и да направим крачка към неговото изчистване”.

По отношение на предложенията на Борисов за нова Конституция Иванов заяви, че в тях не се включва реформа в прокуратурата и по този начин той обслужва запазването на статуквото по отношение на главния прокурор и интересите на Пеевски и сараите, защото най-ценният инструмент на Пеевски и на сараите е главният прокурор.

Видео от изказването вижте тук: https://www.facebook.com/hristaky/videos/10221972357230870/

Пълния текст на писмото можете да прочетете тук:

ДО

БОЙКО БОРИСОВ

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Г-Н ПРЕМИЕР,

В продължение на години се трупат съмнения дали държавата събира всичките си вземания от вноса, производството и търговията с горива. Това включва множество въпроси дали законодателството и работата на контролните органи в тази област защитават обществения интерес и честната конкуренция или обслужват привилегировани оператори, включително като част от корупционни схеми. 

Тези въпроси засягат много институции и много икономически субекти, но вероятно най-важният им елемент е третирането на “Лукойл” от НАП. Конкретно, съмненията се отнасят за над един милиард лева спестен данък корпоративно облагане, чрез използването на т.нар. трансферно ценообразуване.

Ето защо, ние си поставихме за цел да изясним какви са констатациите на НАП по този въпрос и със заявление с вх. № 01-00-5/04.06.18 г. поискахме от НАП достъп до обществена информация за:

  1. ревизионни актове на НАП, издадени на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, с № Р-29-1300396-РО-001/02.12.16 г. и № Р-29002915004912-РО-001/06.06.17 г.; 
  2. ревизионни актове на НАП през периода 2006-2011 г., вкл. относно ревизии по чл. 110 от ДОПК, издадени на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД.

С решение № РЦУ-76/15.06.18 г. НАП ни отказа достъп до обществена информация и по двете точки от заявлението на осн. чл. 37 ал. 1 т. 1 и т. 3 вр. чл. 2 ал. 5 от ЗДОИ. Ние обжалвахме този отказ и със свое решение № 1349/05.03.2019 г., по адм. дело № 7701/2018 г. Административен съд София – град отмени отказа на НАП. НАП обжалва това решение пред Върховния административен съд и последният със свое определение № 8803/ 11.06.2019 г. остави без разглеждане касационната жалба на НАП

Вместо да изпълни съдебното решение и да ни предостави исканата информация, НАП отново ни отказа достъп с решение № РЦУ-16/ 24.02.2020 г.

Ние обжалваме и този (повторен) отказ на НАП. 

Междувременно, в медиите изтече запис на Ваш разговор с лице, към което се обръщате с “Валентин Василиевич” и очевидно става дума за Валентин Златев. Този разговор показва, че между Вас и шефа на Лукойл съществуват отношения, които далеч надхвърлят нормалните между бизнес и управляващи,  и могат да бъдат окачествени единствено като задкулисна зависимост. 

Обръщам се към Вас писмено, да Ви припомня, че Вие обещахте да разпоредите публикацията на тези документи. От публичното Ви обещание за това измина месец без то да бъде изпълнено.

Призовавам Ви да проявите минимално приличие и да изпълните поетия от Вас ангажимент.

Христо Иванов,

София, 17.08.20 г.

Новини и коментари

Категорични мерки срещу насилието над животни – ПП-ДБ с предложения за законодателни промени и институционална отговорност

Категорични мерки срещу насилието над животни – ПП-ДБ с предложения за законодателни промени и институционална отговорност

Атанас Атанасов: За съжаление, русофилските сили набъбват

Атанас Атанасов: За съжаление, русофилските сили набъбват

Ако има заговор, в него са Пеевски, президентът и “Възраждане”, които имат общ интерес от нови избори

Ако има заговор, в него са Пеевски, президентът и “Възраждане”, които имат общ интерес от нови избори

Най-големият скандал в делото за изборните резултати е, че прокуратурата си позволи да се намеси във висящ процес в Конституционния съд

Най-големият скандал в делото за изборните резултати е, че прокуратурата си позволи да се намеси във висящ процес в Конституционния съд

Крайнолевият Пеевски успя да прокара идеята си за държавни магазини, това е унижение на ГЕРБ

Крайнолевият Пеевски успя да прокара идеята си за държавни магазини, това е унижение на ГЕРБ

Демократична България: Пеевски, Радев и “Възраждане” работят в тандем, за да не влезем в еврозоната и да останем в сивата сфера на кремълско влияние

Демократична България: Пеевски, Радев и “Възраждане” работят в тандем, за да не влезем в еврозоната и да останем в сивата сфера на кремълско влияние

Всички новини

От медиите

Атанас Атанасов: За съжаление, русофилските сили набъбват

Атанас Атанасов: За съжаление, русофилските сили набъбват

Атанас Славов в "Офанзива"

Атанас Славов в "Офанзива"

Ивайло Мирчев в "Тази събота"

Ивайло Мирчев в "Тази събота"

Всички видеа
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK