Коалицията е сложна, но и ситуацията в която се намираме е такава. България се трансформира. Глобалната икономика и сигурност също се трансформират. Всичко това са източници на нестабилност и не малко от тях са непредсказуеми. Това заяви пред “Дневник” лидерът на “Да, България!” Христо Иванов.
Иванов подчерта още, че страната има нужда от по-различно управление от досегашните 12 години и лидерите на политическите партии участващи в коалицията са обединени около тази идея.
“Имаме управление, което може да ги държи ключовите елементи на ГЕРБ и ДПС настрана от управленските процеси. Просто защото имаме мнозинство извън тях”, допълни още той.
За изслушването на Сотир Цацаров в антикорупционната комисия народният представител от “Демократична България” заяви, че главният прокурор Иван Гешев също трябва да вземе пример от колегата си.
“Конкретното изслушване не можах да разбера защо трябваше да се прави. Защото трябваше да се дава трибуна на един човек, който е достатъчно интелигентен да признае сам, че трябва да си ходи. Разбира се той се опитва да придаде на това дух на несправедливост, но аз съм удовлетворен, че той казва, че си тръгва заради моите критики – така е”, каза още Иванов.
“Това няма да реши всички проблеми, но трябва да започнем от някъде. В този ред отстраняването на Гешев няма да модернизира прокуратурата. Това е ера. Тази ера ще започне да приключва, когато най-накрая прокурорите видят един главен прокурор да носи отговорност”, заяви Христо Иванов като подчерта, че това е системна промяна, която ще бъде дълга и сложна.
“Оттам нататък трябва да постигнем онзи стандарт, че съдиите трябва да се управляват от колективният орган, който се състои от голямо мнозинство от съдии избрани от съдии”, заяви лидерът на “Да, България” като припомни, че през 2015 година управляващите са избрали точно обратното.
“Затова прокуратурата ще бъде контролирана от прокурорска колегия, която ще се състои пък от голямо мнозинство членове избрани от парламента, които не са прокурори. Не се намират в минала, настояща или бъдеща йерархична зависимост от главния прокурор. И се надяваме, че ще има достатъчно усещане от политическите сили да изпратят там хора, които ще имат гръбнака и волята да контролират следващия главен прокурор в най-чувствителната тема – съдебната власт и кариерните решения”, допълни той.