Решението на КС е първа стъпка от операция по предаване на щафетата в съдебната власт, с цел да бъде запазено влиянието на Пеевски
Решението на Конституционния съд е изхвърлило съдебната реформа в кошчето за боклук: „Кошчето за боклук се казва Филчев. Това е модел. И не просто модел, защото при главния прокурор Филчев стана ясна пълната лудост на това да концентрираш толкова власт в един човек на върха на една репресивна институция, каквато е прокуратурата, и същевременно да няма абсолютно никаква възможност за контрол върху тази фигура. Никъде по света няма такъв модел.”
Така Христо Иванов коментира в предаването „Тази събота и неделя“ по БТВ вчерашното решение на Конституционния съд по конституционно дело №1 от 2024 г., с което на практика бяха отменени всички значими промени в Конституцията в частта съдебна власт.
Според председателя на „Да, България!“ в оставка, Конституционният съд де факто е обявил моделът Филчев за елемент на държавното устройство, т.е. централна характеристика на това каква република е България.
„Всъщност Конституционният съд каза, че България е прокурорска република“, заяви Иванов.
Според него, отмяната на промените, и то по този начин, е доказателство за тяхната важност. Всички елементи, насочени към структурната независимост на съда са отменени, за да се запази безконтролността на главния прокурор и неговото всевластие. „И това стана, позовавайки се на едно изключително спорно решение на Конституционния съд от 2003 г., което е произнесено по искане на Филчев. Всички знаят, че фактически той го е писал и е оказал огромно влияние върху Конституционния съд тогава. Сега, именно този модел, стъпвайки на предизвиканото от Филчев решение, беше запазен“, коментира Иванов.
Според бившия депутат, подал оставка в началото на 50-ото Народно събрание, това решение идва на гърба на нарушаване на европейски стандарти и препоръки за върховенство на закона, от които зависят милиарди за България, а запазването на модела Филчев може да има много висока цена, включително и за влизането ни в Шенген.
Според Христо Иванов, КС е поднесъл на тепсия възможността на Пеевски да презареди своето влияние в съдебната власт, а от там и в политическата система. Показателно за това е, че едни и същи съдии казват, че не може да се отнемат правомощия на главния прокурор, но на президента може. От една страна, това се прави с цел да остане служебното правителство и най-вече скъпоценният за Пеевски министър Калин Стоянов. От друга страна, според политика, действията на КС са първа стъпка от операция по предаване на щафетата в съдебната власт, с цел да бъде запазено влиянието на Пеевски.
„Вчера излезе и друго решение на КС, с което отпаднаха пречките да се пристъпи към избор на нов главен прокурор. Всъщност решението, което отмени съдебната реформа, е първата стъпка от един план. Този план е сегашният Висш съдебен съвет, абсолютно далеч извън мандата си, вече тотално дискредитиран, да започне процедурите, и това веднага ще се случи, за избор на нов главен прокурор и за нов председател на Върховния административен съд. Тези фигури трябва да бъдат избрани от хората, които работят с Делян Пеевски и се ползват с неговото доверие, така че да бъдат назначени на тяхно място други, които да поемат щафетата.“
Христо Иванов припомни, че тези решения ще бъдат взети от същия ВСС, който абсолютно скандално избра Иван Гешев. И го уволни, когато Делян Пеевски каза. Според политика, същият ВСС сега ще избере нов главен прокурор, когото Пеевски посочи, и това няма да бъде Сарафов. Нещо повече, Иванов очаква всичко това да се случи в условия на спешност, за да може предаването на щафетата да се случи преди края на мандата на председателя на Върховния административен съд.
Според Иванов хората тепърва ще оценят необходимостта от вече отменените поправки в Конституцията, особено когато видят как същите хора в правосъдната система инсталират поредните лейтенанти на Пеевски и на задкулисието в съдебната власт. Председателят на „Да, България!“ в оставка е категоричен, че формацията не се отказва от борбата за повече справедливост и върховенство на закона и че улисията ще продължат с всички демократични средства, но изрази резерви към идеята за Велико народно събрание.
„Великото народно събрание е простият изход от тази ситуация, с изключение на факта, че е много рискован. Едно Велико народно събрание може да променим много, прекалено много неща. От тази гледна точна, ще опитаме да приложим други механизми.“