Една от основните задачи в следващите месеци ще бъде да се запази целостта на демократичната общност, за което се работи систематично в последните години. Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в предаването “Честно казано с Люба Кулезич” по телевизия “Евроком”.
Другата важна задача ще бъде парламентът да започне да взима важни за страната решения, вместо да е символ на позорище.
“Създадохме “Да! България” с големи очаквания за бърз успех, но не се получи. Имаше хора, които избрахме да останем и да копаем на нивата на демократичната общност, включително с колегите ДСБ да изградим това, което ни държи заедно. Да изградим нещо, което държи обединена демократичната общност. “Демократична България” е темел за българската демокрация”, заяви Иванов на въпрос за възможната поява на нови политически играчи за предстоящите парламентарни избори. И добави: “Нашата задачата е да запазим целостта на демократичната общност”.
Христо Иванов заяви, че “Демократична България” ще продължи да се държи последователно и предвидимо, което включва изолирането на ГЕРБ и ДПС от управлението.
“Не сме си и помисляли да отстъпваме – като първа задача да държим ГЕРБ заедно с ДПС трайно далече от властта, Това е важно. ДПС винаги е било политическото крило на ченгеджийницата в България, а ГЕРБ са последният голям проект на тази ченгеджийница”, каза той.
“Последователността изисква да кажем много ясно срещу какво сме и за какво се борим. Първото нещо при създаването на “Демократична България” беше да очертаем нашето разбиране за модела “Борисов” и модела “ГЕРБ” и няма да се откажем от тези позиции”, добави той.
Христо Иванов отчете, че в следващото Народно събрание ще бъде трудно да се изгради доверие между политическите сили заради непрекъснатото вадене на подробности от разговори и неспазени ангажименти. Типичен пример е провалът на заседанието на правната комисия, която трябваше да разгледа законопроекта за закриване на специализирания съд и специализираната прокуратура.
“Кой провали заседанието на правната комисия? Двама иначе симпатични колеги от БСП. Струва си да се зададат въпроси и тази ситуация да се анализира. Би ми се искало да видя председателя на комисията с малко по-голям фокус върху тема за ликвидирането на специализираното правосъдие”, каза той.
Друг сериозен проблем е разкриването на подробности от разговори между политическите лидери, които не влияят положително върху изграждането на взаимно доверие. Той обобщи ситуацията така: “Направих си някои изводи с кого си имам работа”. Иванов дори сподели за реален случай, в който негов разговор с политически лидер е изтекъл в медиите скоро след това.
“Как се очаква да поемаме взаимни тематични ангажименти? Как бихме могли да разговаряме, след като всеки разговор се превръща в компромат? Съдържанието на разговорите се публикуват няколко часа по-късно в БЛИЦ”, заяви Иванов.
Друг проблематичен казус е обявяването на подробности от срещата с лидера на ИТН Слави Трифонов. “Притеснява ме, че може да осигурим представление, но не политическо представителство. Г-н Трифонов намери за необходимо да обяви разговор, за който сме се разбрали да е частен, а не разговор за решения”, каза той.
“Трябва да е ясно – ще разговарям с политическите лидери, с които ми се налага да върша работа. Но няма да превръщам срещите и разговорите в медийно позорище. Това, че те го правят, ме кара да се питам как ще комуникираме в следващия парламент. Хората очакват да има работещ парламент и освен позорище да се вземат решения”, каза Иванов.