“Не сме изпрали нито Пеевски, нито имаме намерение да перем когото и да било. Конституционната реформа е кауза на “Да, България” и за нея ще говорим с всички партии в парламента”. Това заяви в интервю за Нова тв депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев. Той напомни, че парламентарната група на “Продължаваме промяната – Демократична България” се състои от 63-ма народни представители, а за изменение на конституцията са необходими 180.
“Ние сме си същите, които през 2013 г. организирахме протести пред хотел “Берлин” на Пеевски. Лично аз съм протестирал пред къщата на ул. “Каменица” в кв. Горна баня на Пеевски. Ние сме същите, които като граждански активисти тогава казахме, че ни трябва независима съдебна система. Ако някой си мисли, че като влезем в парламента с 63-ма депутати, за да променим обществения договор, ни чакат 73 девици с отворени обятия, както пише в Корана – не, там са опитни политици с по 20-30 години парламентарен стаж. Когато искаме да променим конституцията и порочните практики, трябва да го направим с всички”, каза Мирчев.
Народният представител увери, че формацията му в никакъв случай няма да отстъпи от ангажимента, който е поела в предизборната си кампания. И ще продължи да се бори за съставянето на парламентарна комисия за конституционни промени, която да изработи общ проект за промяна на обществения договор. Той напомни колко трудно е била прокарвана идеята за тази комисия в предходните два парламента и затова на базата на този опит сега предложението е в нея да няма партийни лидери и ярки политически лица, а повече експерти.
“Целта ни е да постигнем промяната. Ще се опитаме да намерим общата посока с ДПС. Ако не успеем, ние ще се отдръпнем или ще внесем нашето предложение. Но не очаквайте на всяка цена ако някой иска да бъде изпран, ние да предадем доверието на избирателите”, каза Ивайло Мирчев.
“Ние не сме наивници – в момента, в който не получим подкрепа, ще излезем пред хората на площада, ще ги погледнем в очите и ще им кажем – не се получи, направихме всичко възможно, но не се получи.”
На въпрос, дали създаването на парламентарна комисия за депутатските имунитети пък не цели забавяне гледането на имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Мирчев отговори, че се следва практиката на Европейския парламент и даде примера с имунитета на Елена Йончева. Необходимостта от комисия той обоснова и с това, че исканията на депутатски имунитети от прокуратурата се увеличават, а материалите само за Борисов към момента са 600 страници. И увери, че “няма стратегия за опазване на правителството чрез имунитетите, поискани от Гешев”. Той обаче смята, че главният прокурор не иска да свърши работа, а търси реваншизъм спрямо тези, които са го избрали. “Тези, които избраха Гешев сега ще се пребият да го махнат. Да изберем нов Гешев със същите зависимости ли? Нашата цел е да няма нови гешевци”, каза Мирчев.
Според народния представител ПП-ДБ ще настояват за прозрачен и не партизански процес на попълване на регулаторите. “Досега беше така – ти вземаш КЗК, ти – СЕМ. Ние искаме да направим истински прозрачен процеса. Да, само 63-ма сме, не 121, но сме достатъчно критична маса. Трябва да има ясен критерий защо лицето Х ще оглави КЗК, например”, каза Ивайло Мирчев. Според него при управлението на ГЕРБ не е имало нито един работещ регулатор, с изключение на Сметната палата, ако я приемем също за такъв орган. А ПП-ДБ са си научили урока от своето управление, когато не са успели да изберат нов управител на БНБ.