Реалистичният срок за прекратяване на дерогацията за руски петрол за “Лукойл Нефтохим Бургас” е до края на февруари 2024 г., а не веднага. Ще обсъдим този срок в коалицията и правителството. Това заяви в интервю за Би Ти Ви депутатът от “Продължаваме Промяната – Демократична България” и член на парламентарната енергийна комисия Ивайло Мирчев.
Той предупреди, че предложението на председателя на комисията Делян Добрев (ГЕРБ) дерогацията да бъде прекратена след 3 дни може да доведе до криза на пазара на горива и иронизира, че Добрев може да получи орден за пръв евроатлантик.
Мирчев обаче изрази надежда Националната агенция по приходите за три дни да направи пълна проверка на износа на “Лукойл Нефтохим”, а до 10 дни да стане ясно кога особеният управител на държавата може да поеме оперативния контрол над рафинерията. Целта е той да гарантира доставките на неруски петрол и да поеме контрола над складовете. Особеният управител бе въведен със закон по предложение на “Демократична България”.
“Не е вярно, че “Лукойл” започва да плаща данъци. Ще получим около 400 млн. лв. от началото на годината, а те са спечелили милиарди. Искаме си парите от “Лукойл” за години назад”, каза Мирчев, като уточни, че става дума за над 4 млрд. лева. Той показа графика на Института за пазарна икономика, според която от началото на войната срещу Украйна цените на руския петрол са се сривали, а цените на горивата у нас са растели и това е осигурило милиардни приходи за режима на Путин. Данните на ИПИ бяха цитирани и от “Политико”, както и че руската рафинерия в България е изнасяла продукция навън, дори за САЩ.
“Отпадането на руския петрол е последният етап от една дълга битка, започнала преди година и половина. Не използваме руски газ, освободихме се от руското ядрено гориво – АЕЦ “Козлодуй” вече няма да използва такова, остава да се освободим от руския петрол”, каза Мирчев и изтъкна, че това се дължи на партиите от евроатлантическото мнозинство.
“Никой не е вярвал, но го постигнахме – с усилията на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, всички имахме много ясна позиция за енергийната ни независимост. Надявам се това да стане и за Конституцията. До 15 декември ще знаем дали промените в Конституцията са такива, каквито сме ги искали, или ще стане както през 2015-а г., когато промените бяха “опраскани” и правосъдният министър Христо Иванов си подаде оставката. Сега ще стане същото – министър Славов и премиерът Денков ще си подадат оставката, както бяха декларирали, ако не се случи истинска конституционна реформа”, предупреди Ивайло Мирчев.