Народният представител от “Демократична България” Ивайло Мирчев определи като много странна реакцията на президента Румен Радев след спирането на доставките на руски газ вчера.
“Той трябваше да попита Владимир Путин “Защо спряхте газа?”. Изглеждаше странно, че се обръща към българското правителство, а не към човека, който е виновен за спирането на доставките. В този момент Радев изглеждаше като част от екипа на Путин”, заяви Мирчев пред bTV.
Според него е очевидно, че решението на “Газпром” е политическо, тъй като българската страна си изпълнява договора за доставки и е платила всички поръчани количества газ.
“По реакцията на определени политици си личи за кого енергийната независимост е изключително важна и за кого не е. Проблемът е когато български институции и политици работят за интереса на Путин. Надявам се, че това е временна фаза на президента, защото може би не знае какво се случва в енергийния сектор”, добави Мирчев, който е и заместник-председател на енергийната комисия в парламента.
Ивайло Мирчев заяви, че в перспектива България трябва да се освободи от Русия като енергиен доставчик.
“Трябва да престанем с тоя навик за навеждане пред Путинова Русия. Ако ние искаме да имаме силна икономика, трябва да имаме сигурни доставчици на енергия”, коментира още той.
Ивайло Мирчев заяви, че един от първите разглеждани сценарии при съставянето на правителството е бил възможността Русия да спре доставките на газ. Затова от декември насам приоритет номер едно и на правителството, и на Министерство на енергетиката, и на Народното събрание е било осигуряването на алтернативни трасета.
“Правителството обслужва българския интерес и това се доказва с факта, че доставките са осигурени. Има договорени алтернативни трасета, ще има още договорени доставки и на европейско ниво”, заяви Мирчев.
“Дълги години ни е втълпявано, че без Русия не можем да имаме газ. Но България е малък потребител. След разговорите в Брюксел ще стане ясно, че цената няма да е много по-различна от това, което получавахме от Русия”, добави той.
Според него тази година България ще получи над 1 милиарда куб. м азерски газ, което е ⅓ от потреблението. Той заяви, че е имало саботаж от страна на бившето ръководство на “Булгаргаз” на доставките на азерски газ, който е 4-5 по-евтин от руския, но тази възможност не е била използвана.