Не можем изобщо да говорим за делкане на регулаторите на квотен принцип. Разбирам, че Бойко Борисов обича да води такъв тип разговор – двама за вас, трима за нас. Проблемът е, че всъщност ГЕРБ все още не знае откъде ще намери мнозинство за регулаторите, за чийто избор се изисква квалифицирано мнозинство от 160 гласа. Засега в пленарна зала най-често ползват “Възраждане” за всякакви обходни парламентарни дейности, както и за подкрепа на инициативи, на които ГЕРБ не иска да бъде пряк изразител. Очакваме да видим каква ще бъде позицията на ГЕРБ по отношение попълването на ВСС. Това в голяма степен ще отразява доколко ГЕРБ държи на интегритета и експертизата на бъдещите избраници във ВСС.
Досегашните управленски назначения в така наречения “втори ешелон” на властта не отговарят особено на принципа за меритокрация. Видяхме назначението за заместник-министър на финансите на бившата шефка на НАП, която при голямата хакерска атака и изтичането на данните на милиони българи взе трудното и добре обмислено решение да продължи експедицията си към Мачу Пикчу. Управляващата коалиция връща ръководни кадри, които отговарят на определението “верни на властта”.
Когато изпълнителната власт и регулаторите не си вършат работата, Народното събрание се превръща в институция за производство на ограничения и забрани, които държавата се проваля да наложи. Днес, например, парламентарната комисия по икономическа политика и иновации подкрепи единодушно Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за тютюна на Костадин Ангелов, който предвижда забрана на продажбата и употребата на вейпове в България.
Не можем обаче да не си кажем истината – контролът и регулацията на тази материя в България са на прекалено ниско ниво. Институциите остават неспособни да изпълнят законодателството, което Народното събрание ще даде в ръцете им. Това е големият проблем. Когато подкрепяме този законопроект, освен подкрепа трябва да дадем и ясен мандат, срок и задължение на изпълнителната власт по прилагане на този закон. Райският газ също беше забранен в България, но това не доведе до облекчаване на положението.
-Елисавета Белобрадова в “Денят на живо”