Почетният председател на ДПС Ахмед Доган да бъде изслушан във временната парламентарна комисия “Росенец” – това поиска председателят на комисията Калоян Янков от “Демократична България”.
До искането се стигна, след като на заседанието днес се разбра, че Доган е пребивавал в т.нар. летен сарай на Росенец по 4 месеца годишно в периода от 2016 до 2020 г. Това на практика означава, че сградата е била използвана, преди да има необходимите за това разрешения
“Освен това, доколкото имаме информация не са плащани данъци”, мотивира се Калоян Янков.
Искането Ахмед Доган да бъде извикан в комисията бе подложено на гласуване. Заради липса на кворум обаче то не беше прието и предстои да бъде разгледано на следващото заседание.
Комисията зададе въпроси и за дисциплинарните проверки срещу гардовете на НСО, които на 7 юли 2000 г. поругаха българския флаг при опита си да изблъскат от брега на Росенец съпредседателя на “Демократична България” Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Димитър Найденов. От думите на началника на НСО се разбра, че част от дисциплинарни наказания са отменени от съда поради неправилна процедура, извършена от службата.
На заседанието днес се разбра и че от 18 обекта в имота на почетния председател на ДПС само 4 имат разрешения за строеж.
“Строителни книжа са установени само за 4 от всички обекти, три не са въведени в експлоатация, четвъртият е трафопост”, заяви арх. Влади Калинов, началник на ДНСК.
“Там се е строило незаконно в изключително големи мащаби. Имаме триетажна къща на морския бряг, която е изцяло незаконна, тъй като няма никакви документи за одобрени строителни книжа, нито разрешение за строеж. Това място е било една черна дупка по отношение на законността в България”, коментира Калоян Янков.
По отношение на яхтеното пристанище на Доган, което в годините увеличава размера си 5 пъти, от ДНСК посочиха, че кейовата стена е собственост на “Хермес Солар” – дружеството на проектанта на летния сарай арх. Калин Тихолов. От строителната инспекция казаха, че при нито една от проверките не са открити строителни книжа.
В периода от януари до април 2019 г. този кей е нараснал от около 40 метра на около 300 метра. “За това огромно по мащаби строителство няма никакви документи, няма одобрени инвестиционни проекти, няма разрешения за строеж, няма нищо. Това също говори за това как тази територия е била забравена от закона”, коментира днес Калоян Янков.
На въпрос за премахването на незаконните постройки от Областната управа в Бургас посочиха, че има заповеди за премахването на 4 обекта. Тези заповеди обаче не са изпълнени поради липса на пари.