Икономика

„Демократична България“ залага на икономиката на високата добавена стойност

Целта на „Демократична България“ е за един-два управленски мандата българската икономика да се превърне в икономика на високата добавена стойност. Това заяви икономистът Георги Ганев,  говорителят на работната групата на „Демократична България“ по тема „Икономика“, по време на започналите днес консултации за съставяне на правителство. 

Постигането на тази цел, според експертния екип, е възможно чрез системно развитие на иновациите, повишаване на конкурентоспособността на икономиката, развитие на човешкия капитал, адекватна административна и бизнес среда, развитие на кръговата икономика, ребрандирането на България като високопродуктивна инвестиционна дестинация и подобряване управлението на държавните предприятия.

Сред краткосрочните икономически мерки, свързани с ковид пандемията, преговорният екип на „Демократична България“ залага на възможно най-бързото отпадане на всички ограничения върху бизнеса. Това обаче предполага масова ваксинация – до 40 000 ваксинации средно на ден, за да се достигне ваксинация на населението от 75%. А в чисто икономически план, освен продължаване на мерките 60:40 и 80:20, държавата временно да поеме осигуровките на работниците и служителите на фирми, чиято дейност е ограничена от противоепидемичните мерки, както и на предприемачи, които разкриват  нови работни места.

„Демократична България“ излиза и с инициативата „100 пречки за 100 дни“ – елиминиране на административната тежест главно за малките и средни предприятия (МСП). Според Кристиян Кирилов, член на преговорния екип, Министерството на икономиката, браншови и неправителствени организации могат да набележат програма за стоте най-безсмислените регулации и пречки за МСП и те да бъдат ликвидирани до година- година и половина. А преди да се въвеждат нови регламенти, в подобен формат да се следи да не са в интерес само на големите фирми. Освен това, по думите на Георги Ганев, държавната администрация следва да помага бизнеса да изпълнява регулациите и регламентите, а не само да наказва.

На развитието на човешкия капитал трябва да се акцентира още от най-ранните етапи на образованието, добре е да се въведе и синя карта за специалисти от чужбина, особено в ИТ сектора, каза по време на консултациите Иван Матов, друг член на икономическия екип на „Демократична България“. Той изтъкна и нуждата от държавна помощ за иновациите, чрез задаване на приоритети в кои сектори да се инвестира, но акцент на финансирането да са не грантовете, а финансовите инструменти, стимулиращи съучастието.

“Голямата част от предприятията с държавно участие са на голяма загуба, като се провалят и в постигането на социалните си цели”, каза Георги Ганев. И призова да се преразгледа статутът на всяко държавно предприятие, за да се прецени дали то да е акционерно дружество или да се превърне в държавна агенция, давайки за пример болниците, които сега представляват хибрид. Ганев заяви още, че трябва да се прецизира дали и какъв дял от държавните предприятия да се приватзизира, да се преразгледа холдинговата им архитектура – нужни ли са ни Държавната консолидационна компания и Българският енергиен холдинг, а назначенията на директорите на държавните дружества да стават само чрез конкурс.

Представителите на останалите преговарящи партии приеха всички предложени от „Демократична България“ мерки, като по инициатива на водещия преговорите Кирил Петков от „Продължаваме промяната“ някои от тях ще бъдат доуточнявани на експертно ниво, а други ще бъдат разглеждани и в други експертни групи – по образование, здравеопазване, администрация, финанси.

Екипът на “Демократична България” за консултациите:

Георги Ганев

Ганев е икономист с дългогодишен опит в икономическите анализи, преподавател по макроикономика в България и чужбина. Той е програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии в София и преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Заместник-председател на постоянната парламентарна комисия по бюджет и финанси и е член на комисията по труда, социалната и демографска политика в 46-ото НС.

Иван Матов

Строителен инженер от Мюнхенския технически университет и MBA от ИНСЕАД. В продължение на 10 години се занимава с инфраструктурни мегапроекти в Близкия Изток, Европа и Азия.

Петър Василев

Петър Василев е магистър по Стопанско управление от УНСС. С над 15 годишен опит в държавния и частния сектор в областта на финансите, капиталовите пазари и корпоративното управление. Член на Зелено движение от 2014 г.

Петър Маринов

Петър Маринов е инженер-магистър международен опит в управлението на проекти в повече от 15 държави. Предприемачеството е силата на Петър. Свидетел е как добри идеи на способни хора потъват в административен произвол и как държавата създава повече пречки – бюрократични спънки, документален хаос и избирателно финансиране, отколкото условия за успех на предприемчивите.

Новини и коментари

Политическа позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза

Политическа позиция на “Демократична България” относно необходимостта от съставяне на редовно правителство и излизане от политическата криза

България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република

България има нужда проевропейско и антикорупционно управление и защита на парламентарната република

Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление

Гласувахме за кандидат на системна партия, с която имаме различни позиции, но БСП подписаха декларацията за санитарен кордон около Пеевски и не затвориха вратата за сформиране на редовно управление

От медиите

Антоанета Цонева във "Важното, казано на глас"

Антоанета Цонева във "Важното, казано на глас"

Атанас Славов в "Денят ON AIR"

Атанас Славов в "Денят ON AIR"

Мартин Димитров в "Денят започва"

Мартин Димитров в "Денят започва"

Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това. OK