“Демократична България” иска 20% от ДОД да остава в общините
Множество мерки в различните сектори, попадащи под шапката на тема “Регионално развитие” в рамките на преговорите за съставяне на управленска програма, предложиха петимата членове на експертния екип на “Демократична България”.
Проблемите за липсата на второ ниво на местно самоуправление, нуждата от финансова децентрализация и ролята на индустриалните зони за развитието на общините повдигна Зарко Маринов.
Йордан Иванов пък заяви, че “парите, “хвърлени” през прозореца на джипката, означават централизация на властта”. Той подчерта, че общинските бюджети у нас са 7,4% от БВП, докато в ЕС – 17 на сто, което води до неспособност за провеждане на собствени политики. Иванов поиска от името на ДБ през 2022 г. да се промени законодателството така, че 2%, или ⅕ от данъка върху доходите на физическите лиза да остава там, където е изработен – в съответната община. Като наполовина тази мярка да се въведе още сега, с бюджета за догодина и 1/10 от ДОД да е на разположение на местните власти.
Друго предложение е общините с районно деление – Столична, Пловдив и Варна, чиито районни кметове се избират пряко, също да разполагат със собствен ресурс. За целта процент от данъка върху сградите и автомобилите да остава в района. “Това ще позволи на избираемите районни кметове да провеждат собствени политики”, обясни Иванов.
Друго негово предложение е 1% от бюджета на всяка община да се разходва чрез допитване до хората – това ще повишим гражданското участие и местните жители сами ще приоритизират разходите.
Иванов смята още, че въвеждането на второ ниво на местно самоуправление е възможно да се случи в рамките на предстоящия управленски мандат.
Строителните разрешителни и цялата документация да текат изцяло в дигитална среда, да се дигитализират всички архиви, поиска Надежда Бобчева, друг член на преговорния екип.
Грети Стефанова пък поиска засилване на контрола над строителния процес – от проектирането до изпълнението, а “инхаус да стане почти забранена дума”. Тя нарече “пудрене” санирането със стиропор на панелки и обяви, че ДБ е за конструктивното укрепване на сградите, което означава по същество саниране. Стефанова предложи покривите на панелните блокове, които са плоски, да се използват за разполагане на фотоволтаични системи и по този начин собствениците на имоти да финансират санирането на сградите.
Надежда Йорданова очерта изключително мудните промени във ВиК сектора, извършени през последните 20 години. От името на ДБ тя поиска рехабилитиране на водопроводи и изграждане на довеждаща вода инфраструктура за над 250 000 души, които нямат осигурен постоянен достъп до питейна вода. Подновява се едва 1% от ВиК инфраструктурата на година, при 1,5% по международни стандарти, изтъкна Йорданова. И поиска Сметната палата да направи одит в сектора.
Юристката от “Да България” посочи нуждата от обстоен анализ на системата на ЕСГРАОН, какъвто не е правен още от въвеждането ѝ през 70-те години на миналия век. “Без това не можем да направим регистърните реформи и електронното управление”, подчерта Йорданова. Тя напомни също, че България още няма одобрена програма за развитието на регионите до 2027 г.
Участници в консултациите от “Демократична България”
Зарко Маринов
Разследващ журналист по теми, свързани с корупция и обществени поръчки. Завършил е “Българска филология” във Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, магистър-инженер по хардуерни и софтуерни системи от Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Издател и главен редактор на вестник “Отзвук” – Смолян. Автор в независимата платформа за разследваща журналистика “За истината” и Черната книга на правителственото разхищение в България.
Надежда Йорданова
Надежда Йорданова е юрист с експертиза в областта на административното и търговското право, обществените поръчки и проекти, финансирани от ЕС и международни организации. В 45-ото Народно събрание тя бе заместник- председател на парламентарната група на “Демократична България” и член на Комисията по правни въпроси. В 46-ото НС тя е председател на комисията “Магнитски”. Тя е началник на политическия кабинет на Христо Иванов в Министерство на правосъдието (2014 – 2015 г.).
Йордан Иванов
Общински съветник от групата на “Демократична България” в Пловдив заместник-председател на местния парламент. Експерт по регионално развитие и децентрализация. Основател на НК България на Регионите в България.
Надежда Бобчева
Надежда Бобчева притежава магистърска степен (с отличие) по „Градско управление“ от съвместната програма на Университет Еразмус – Ротердам (Нидерландия) и Институт по жилищна политика и градско развитие – Ротердам (Нидерландия), както и магистърска степен по „Местно развитие“ (magna cum laude) от съвместната програма на Университет Тренто (Италия), Университет Регенсбург (Германия), Университет Корвинус – Будапеща (Унгария) и Университет Любляна (Словения). Завършила е и „Финанси“ в УНСС – София (България), както и редица курсове и специализации по местно и регионално развитие. Професионалният й опит е свързан с работа в различни нива на администрацията – Община Силистра, Областна администрация – Силистра и МРРБ, като заема различни експертни и ръководни длъжности. Понастоящем е заместник-кмет на СО – Район „Оборище“. Притежава опит в разработването, управлението и оценката на проекти, финансирани със средства от ЕС. В периода 2007-2010 е преподавател по „Мениджмънт на проекти” и „Устойчиво развитие на регионите” в Русенския университет.