„Смятате ли, че партиите, които използват прокуратурата като бухалка, биха се отказали от това?… Има трусове в управляващото мнозинство“, каза Любен Иванов.
В ефира на Bulgaria ON AIR той коментира, че ролята на ДПС на Доган е заменена от ДПС на Пеевски, което проличало още при гласуването на бюджета за 2025 г.
По темата за отстраняването на Теодора Георгиева Иванов заяви:
Отстраняването на българския европрокурор Теодора Георгиева е нещо нормално. Тя може да бъде използвана като свидетел срещу Пеевски и кръга около него, ако се стигне до съд.
Прави впечатление, че след разкритията на Теодора Георгиева за натиск върху нея, оказван от кръга около Пеевски и искания подкуп, веднага след това започнаха компроматите срещу нея. От там ЕС стигна до отстраняването ѝ от Европейската прокуратура. Това е нормален ход, за да се гарантира обективно наказателно производство, за не участва замесен прокурор е евентуално да бъде използван като свидетел, поясни Иванов.
Относно съдебната рефорна по думите на Иванов, в действията на прокуратурата се вижда доказателството за борбите на ПП-ДБ за промените в Конституцията, които промениха функциите на главния прокурор.
„Това е един дълъг процес, в който и теоретично, и практически да не работи прокуратурата в България по съветски модел. Трябва да се стигне до съдебна реформа, която да гарантира работата на прокуратурата и съда и да намалят зависимостите. При това мнозинство в НС не виждам как ще стане“, убеден е народният представител.
Относно вотът на недоверие Иванов коментира, че ПП-ДБ няма да го подкрепи, защото депутатите от ПГ не са съгласни с мотива – външната политика на кабинета „Желязков“.
„Истинската цел е България да бъде спряна от своя път на евроинтеграция. Под натиск и срам правителството на Желязков подаде искане за конвергентен доклад. Беше ясно, че България отговаря на условията. Следващата стъпка, която Росен Желязков направи във външнополитически аспект е това, което се случи в Брюксел – продължаваме подкрепата, военна и политическа, за Киев във формат общи усилия на ЕС. Ние сме доволни от тези стъпки на Желязков, адмирираме и предложението за координационен център за безопасност на корабоплаването в Черно море. Поведението му във външната политика се адмирира от нас и не можем към този етап да подкрепим този вот, който ще ни отведе далеч от евроинтеграцията“, мотивира се депутатът от ПП-ДБ.
Източник: www.bulgariaonair.bg