Електронизирайки всички процеси и правейки ги проследими, можем да премахнем елемента на даване на пари под масата. Както каза естонският президент в един разговор с мен преди време, „не можеш да купиш кафе на компютъра, не можеш да го подкупиш“. Което дори само по себе си елиминира корупцията.
Не могат да се подправят документи, ако бъде реализирано както трябва. Говорейки за Пеевски, тефтерчето, ако документът е електронен и правилно съхранен, не може ДП да стане 10 изведнъж, без никой да разбере.
По-важното всъщност е прозрачността. Когато всичко бъде прозрачно, публично, така че журналисти и граждани да могат да анализират информацията и да видят всъщност в „Автомагистрали“ краде ли се, колко се краде. Защото ако всичките договори бъдат не просто публикувани снимани като документ с хартиения подпис отдолу, а техните параметри бъдат в структуриран вид така, че да анализираме колко пари са изхарчени, за какъв вид дейност, колко е спрямо пазарната и такива детайли вече, тогава корупцията много лесно бива разкривана и съответно прагът за нейното реализиране става по-висок.
Причините да не бъде въведено електронното правителство са много, но липсата на политическа воля е това, което ги обединява. Това не е проста задача. Държавата е огромна структура и промяната на нейните процеси, вкарването им в дигитална среда не е тривиална задача, но е решима. Досега не е била решена, защото не е имало достатъчно натиск от най-високите етажи да бъде решен този въпрос. Иначе имаме и IT специалисти, и специалисти по процеси.
Администрацията не е чак толкова ретроградна, колкото хората са свикнали да я виждат. Да, там има хора, които биха се бунтували срещу електронно управление, страхувайки се за своето работно място, но има и лястовици на промяната, които искат това да се случи и в момента, в който чуят, че ще се електронизира някой процес, разбират, че това ще им спести и на тях работа, не само на гражданите.
Когато политическата воля е насочена към корупция, както беше в последните години, тя липсва за елеминирането на корупцията.
Надежда Йорданова: Причината за дълбоката криза в България е систематичният отказ да се реши проблемът за върховенството на правото и липсата на справедливост в обществото
Използваме бисквитки на нашия уебсайт, за да подобрим неговото представяне и вашето преживяване. Ако продължите, ще приемем, че сте съгласни с това.
OK