В комисията “Магнитски” в предишния парламент бяха констатирани много недъзи в различните системи, които би трябвало да предотвратяват налагането на санкции по глобалния закон над български граждани и фирми. Установихме, че механизмът на мерките срещу изпирането на пари не работи ефективно, а в някои случаи дори липсва. Това заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова в предаването “Въпросите” по ТВ1.
Министърът на правосъдието припомни, че сред установените проблеми от комисията “Магнитски”, която тя оглавяваше, е че банките уведомяват ДАНС за големите суми, изтеглени в брой, прекалено късно, дори с месец закъснение, а не в реално време. Йорданова даде пример с милионите от магистрала “Хемус”, сведенията, за които бе съобщено късно.
“Неслучайно подобряването на мерките за изпиране на пари е един от ангажиментите, които е поело това правителство”, подчерта правосъдният министър. И обяви, че идеите, започнати в комисията “Магнитски”, вече се разработват на законодателно ниво.
Според Йорданова случаят с генералния консул на испанския град Валенсия Пламен Георгиев е пример за използването на КПКОНПИ и на прокуратурата като бухалка спрямо неудобните на властта и чадър за своите. И напомни, че в готвените промени за реформиране на антикорупционната комисия тя ще има разследващи функции.
“Смехотворни са твърденията, че нямало как да проверят Делян Пеевски – прокуратурата има голям арсенал от правомощия и взаимодействия с голяма част от органите. Става въпрос за липса на желание, а не за липса на правомощие”, каза още Йорданова. И предположи, че прокуратурата се опитва да замаже бездействието си спрямо Пеевски, като изважда на преден план активността си към други разследвани.