Министерството на правосъдието ще даде на прокуратурата договори за милиони левове в затворите, свързани с доставка на храна, за униформи, за поддръжка на климатици, за дезинсекция за нуждите на Главна дирекция ”Изпълнение на наказанията” (ГДИН).
Това заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова, която представи резултатите от докладите на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и дирекция „Вътрешен одит“ при МП.
АДФИ е проверила 20 обществени поръчки от периода 2020 – началото на 2021 г., сред които за доставка на специализирано облекло за служителите, извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на главната дирекция, доставка на ободряващи напитки, доставка на софтуерно и хардуерно оборудване, доставка, монтаж и поддръжка на климатици, както преустройството на части от сгради, ремонт на покриви или смяна на предназначение на помещения в сгради в Благоевград, Добрич, Кърджали, Пазарджик, Враца и Пловдив, вкл. изграждането на новия пилотен затвор в с. Самораново.
„Заключенията показват, че във всяка от инспектираните 21 обществени поръчки има констатирани сериозни нарушения. Нарушенията обхващат целия цикъл на възлагане на обществени поръчки, като се започне от процеса на планиране, изготвяне на техническите спецификации, на условията за участие в процедурите, самата процедура по оценка на офертите, сключването на договорите, изпълнението на самите договори“, заяви министър Йорданова. Тя допълни, че са издадени множество актове за административни нарушения, като има и направени констатации за наличие на индикатори за измама.
За пример тя посочи договора за “Извършване на дезинсекция и дератизация на сградите на Главна дирекция “Изпълнение на наказанията и териториалните й служби”, където е установено несъответствие на площи, за които е заплатена услугата, както и фактуриране на площи, които е невъзможно да бъдат обработени за посоченото време и наличен персонал.
Несъответствия са констатирани и при проверка на изпълнението на договора за доставка на хранителни продукти на едро за нуждите на териториалните служби на ГДИН. И при тази поръчка има само един участник, а сключеният договор е с икономически неизгодни условия за максимално допустимия по ЗОП срок от 60 месеца. Във обществените поръчки за строително ремонтни работи е налице оскъпяване на строителството по различни причини.
Ще бъде сезирана прокуратурата, която да извърши проверка или да образува досъдебно производство и да потърси отговорност на длъжностните лица. Там, където няма данни за осъществен състав на престъпление, но има очевидни неизпълнения на служебните задължения, ще се поиска от ръководителя на ГДИН да образува дисциплинарни производства на виновните длъжностни лица. „Ще поискаме и възстановяване на всички разходи за дейности, които са били неоснователно изплатени за работа, която не е била свършена“, каза заместник-министър Емил Дечев.