Проблемите с борбата и защитата от домашно насилие са големи. Липсва достатъчно надеждна гаранция и ефективна защита за опазване на живота, здравето и правата на лицата в риск от домашно насилие, затова предлагаме мерки за решаването на този проблем. Това заяви народният представител от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Надежда Йорданова при представянето на законопроекта за изменение на Закона за домашното насилие.
Статистиката показва, че през 2019 г. общо 22 591 български граждани са подали сигнал за домашно насилие. През 2020 г. техният брой вече нараства на 27 433, през 2021 г. подадените сигнали са 27 557, а през 2022 г. са вече 35 751 г. Голяма част от тях впоследствие не се поддържат под страх от отмъщение, съответно вторична виктимизация.
В законопроекта на ПП-ДБ на първо място се предлага разширяване на кръга защита на защитените лица. Улеснява се достъпът до правосъдие в изпълнение на ангажимент, който България е приела през 2012 г. през ратификацията на Конвенцията за правата на хората с увреждания – да се предоставя право на застрашените лица да имат пряк достъп до правосъдие.
Предлага се въвеждане забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна, обикновена поща и факс, както и всякакви други средства и системи за комуникация.
“Дигиталният терор, за съжаление все повече става сериозно разпространявана форма на заобикаляне на забраните. Предлага се забрана за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, на оръжие, боеприпаси и пиротехнически изделия”, каза Йорданова.
Като пример тя посочи, че през 2017 г. Елена Василева, под закрила спрямо нейния бивш съпруг, е застреляна от него на 18 август 2017 г., докато е в кафене в София сред приятели. “Той е използвал за това законно притежаваното си оръжие. Това трябва да спре”, коментира представителят на “Да, България”.
Предвижда се извършителят на насилие задължително да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията, а пострадалите лица да получават специализирани услуги за защита.
“Изключително важна мярка, която за първи път се предвижда да се създаде, е възможност да не се прекъсва контактът родител-дете по временно наложена мярка за защита”, коментира Надежда Йорданова. Предвижда се това да продължава да става в защитена среда под надзора на обучен професионалист.
“Това е една първа крачка, макар и недостатъчна. Надявам се да имаме време да решим този проблем във връзка с проблема с така нареченото родителско отчуждение”, коментира Йорданова.
Следващата мярка е да се създаде национален орган за координация, мониторинг и оценка на политиките и мерките за предотвратяване на домашното насилие, който да гарантира подобряване на взаимодействието между различните органи.
Предвижда се национална информационна система за случаите на домашно насилие на територията на страната и за българските граждани в чужбина, които са потърсили подкрепа. Една от целите на тази информационна система е да поддържа надеждна статистика. Само преди два дни Европейският съд по правата на човека осъди България поради липсата на подобна система.
Ще бъде създаден Национален координационен механизъм, който да гарантира взаимодействието на всички компетентни органи в случаите на домашно насилие.
“През последните 3 години на телефон 112 са получени над 110 000 сигнала за домашно насилие. По повече от половината от тях са изпращани съвместни екипи от полицаи и медици. Това е поредното доказателство колко е комплексен проблемът и че при неговото решаване трябва да се подхожда комплексно”, заяви Надежда Йорданова.