Прокуратурата има правна възможност да отправи искане чрез българското Министерство на правосъдието за разпит на бизнесмена Васил Божков в Дубай. Това обясни по БНТ правосъдният министър Надежда Йорданова.
“България няма договор за правна помощ с Обединените арабски емирства (ОАЕ), но международният правен ред има и други способи за правно взаимодействие. Механизмът се нарича “при условията на взаимност”, спрямо България и ОАЕ такива действия са били предприемани”, каза Йорданова. Тя подчерта, че Министерството на правосъдието (МП) неведнъж е съдействало на прокуратурата по този начин.
“Трябва орган на съдебната власт да отправи искане до МП какво действие искаме да бъде извършено на територията на МП, министърът на правосъдието в една много конкретна, формална и ясна форма излага това до колегите от ОАЕ и моли да се извършат определени действия, например да се разпита определено лице. Това означава, че ние, при условията на взаимност, ако ОАЕ поискат на наша територия да бъде разпитано определено лице, ще им съдействаме. МП обаче само формално организира процедурата, искането трябва да дойде от прокуратурата. Когато обвинението стигне в съда – и от съда”, обясни министър Йорданова.
Тя добави още, че лице с повдигнато обвинение може да бъде разпитано и с видеоконферентна връзка, ако това не пречи на разкриването на обективната истина. И когато се взема или отхвърля решение по този процесуален способ, трябва да се обясни има ли опасност за разкриването на обективната истина.
Правосъдният министър коментира и процедурата по отстраняването от длъжност на Иван Гешев.
“Очаквам на 4 април Пленумът на Висшия съдебен съвет да се произнесе по допустимостта на направеното от мен предложение за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор. Стана ясно, че ВСС ще направи всичко възможно да си намери оправдание да не гледа част от обстоятелствата, под претекста, че става дума за действия или бездействия, които са били извършени преди началото на мандата на Гешев”, каза Йорданова.
За нея това е неприемливо, защото в искането ѝ до ВСС има и обстоятелства, които са по времето на мандата на Гешев.
“Гешев нарече цялото предложение нищо. На това мога да отговоря: много е притеснително главният прокурор да нарича “нищо” влезли в сила присъди на Европейския съд по правата на човека и на български съд, както и неразследваните своевременно побои над протестиращи граждани”, коментира тя.
Правосъдният министър напомни, че според Плана за възстановяване и развитие на ЕС българската държава трябва да намери механизъм за разследване на главния прокурор. И увери, че се работи по конкретни разпоредби – когато има съмнения за престъпления от главния прокурор, да се избере чрез случаен подбор магистрат на висока позиция да води разследването, като получи гаранции, че кариерното му развитие няма да зависи от главния прокурор. Самият главен прокурор временно бива отстраняван от длъжност, докато трае разследването срещу него. Йорданова е убедена, че това предложение ще срещне подкрепа в парламента, позовавайки се на програми и позиции на всички партии.