Временната комисия за депутатските имунитети, поискани от главния прокурор в процедура по освобождаване Иван Гешев, трябва да приключи работата си най-късно до 18 юли. Това заяви бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова в кулоарите на Народното събрание и добави, че предвиденият срок е съвсем разумен и в духа на парламентарните стандарти.
“Очаквам тази комисия да заработи максимално бързо. В предишни случаи на искане за отнемане на депутатски имунитет работата на съответната комисия по искането е продължавала около седем дни. В настоящия случай става дума за няколко имунитета и огромен обем материали”, подчерта Йорданова.
Народният представител от “Продължаваме промяната – Демократична България” уточни, че от 2006-а година насам е имало девет такива комисии. Тя заяви още, че формирането им е трайна парламентарна практика в съответствие с българската Конституция и решенията на Европейския съд за правата на човека.
“Не може да се профанизират конституционните институти. Имунитетът за депутата съществува, за да може той да е независим в своята работа и когато взема трудни решения, да не се страхува от произволни преследвания. Това е смисълът на този институт, който съществува стотици години”, каза Йорданова.
Представителят на ръководството на “Да, България” разясни, че след гласуваното освобождаване на главния прокурор от страна на ВСС, Иван Гешев очевидно е загубил всякакъв кредит на доверие и в Европарламента, където е бил изслушан за не повече от 15 минути. За сравнение изслушването на министъра на правосъдието Атанас Славов и заместника му Емил Дечев е продължило цял час при предвиден 30-минутен прозорец.
Йорданова подчерта, че още преди година в качеството си на правосъден министър е призовала членовете на ВСС да проявят професионализъм, характер и гръбнак, решавайки по съвест как да гласуват процедурата за предсрочно освобождаване на Иван Гешев. Доста от тях обаче иронично са отбелязвали, че деветте основания за освобождаване на главния прокурор били базирани на медийни публикации и Facebook статуси.
“Година по-късно същите членове на ВСС гледаха пространни брифинги на Гешев, които по същество също са медийни изяви. Иска ми се да вярвам, че това е проява на професионализъм, но не мога да скрия усещането си, че тази промяна в отношението на ВСС донякъде се дължи и на промяна в политическата конюнктура. Това е тревожно обстоятелство, но и още по-силно доказателство колко са нужни промените в Конституцията и реформите във ВСС, за които настояваме години наред”, заключи Йорданова.