Новите данъчни идеи на властта водят до корупция и бедност
08 октомври 2018, понеделник Facebook Twitter Viber
Управленската коалиция ни изненадва с повишение на данъци и осигуровки, които ще струват на данъкоплатците нови 1.5 млрд. лева годишно
08 октомври 2018, понеделник Facebook Twitter Viber
Управленската коалиция ни изненадва с повишение на данъци и осигуровки, които ще струват на данъкоплатците нови 1.5 млрд. лева годишно
Последните месеци управляващата коалиция ни изненадва с истинско съревнование за повишаване на данъци и осигуровки, като идеите ще струват на данъкоплатците нови 1.5 млрд. лева годишно. Последната – за увеличаване на максималния осигурителен праг от 2600 на 3000 лева месечно, удря по най-продуктивните българи, по тези, на които особено много разчитаме за бъдещето ни като просперираща държава. По тези, които имат всички възможности за по-доходна реализация в чужбина, но са решили да работят тук, за общия ни успех.
Това е антинационална политика. И то при положение, че бюджетът е на излишък и времето е благодатно за реформи. За които в следкризисната 2010 г. премиерът твърдеше, че „Ремонт на покрива не се прави, когато навън вали“. Ако днешното състояние на бюджета може да се оприличи със слънчево и безоблачно време, то ето какви „реформи“ подготвя правителството:
Отделно напомняме, че от началото на 2018 г. с един пункт бяха повишени осигурителните вноски. Лесно можем да изчисли, че общата сума на “идеите” на управляващите ще удари данъкоплатците с поне 1.5 млрд. лева годишно. Пари, които ще бъдат отнети от стопанския оборот и ще бъдат насочени към кражби от обществени поръчки, безсмислени ремонти и раздуване на администрацията с хиляди нови служители. И то във време, когато бизнеса се задъхва от недостиг на служители.
Без да отричаме необходимостта от увеличение (но умно) на някои от ставките, като например за стари и замърсяващи автомобили, Демократична България смята, че разумната политика трябва да бъде срещу всеки нов данък да бъде намален друг такъв. Така че общата данъчна тежест да намалява, защото само това може да ни гарантира дългосрочен и траен просперитет. Докато и през трите си мандата, Бойко Борисов не е намалил нито един данък, никога. Това за нас е изключително тревожно, защото води към спирала от тежка администрация, бюрокрация, корупция и в крайна сметка до бедност. България може много повече, но само когато правителството не пречи за разкриването на потенциала на всички граждани. То вече е изключително вредно за бъдещето на страната и трябва да си ходи час по-скоро.