Според варненския депутат от ПП-ДБ д-р Ивайло Митковски, отново има дисбаланс в разпределението на средствата в бюджета за здравеопазване. По думите му, близо половината от допълнителните 1.3 милиарда лева за тази година, отиват за болнично здравеопазване, а не за превенция и профилактика, каквато е практиката за страните от ЕС.
„Също така в бюджета на НЗОК по никакъв начин не е заложена политика за стимулиране на дефицитни специалности. Като педиатрия, инфекциозни болести, анестезиология. Това от страна на хората, които извършват медицински дейности. От друга страна българският пациент също е неудовлетворен. Българският пациент е пациентът, който най-много доплаща за своето здраве в Европа. В България най-много се доплаща за медицински изделия и импланти. Това също не е залегнало в Закона за бюджета на НЗОК“ – каза още д-р Ивайло Митковски.
ПП/ДБ ще гласува против бюджета на България за 2025-та година, ако предложенията направени между първо и второ четене не бъдат приети, допълни д-р Митковски. Той беше гост в предаването „Позиция“ на Радио Варна с водещ Георги Бекяров.
За какво ще стигнат парите в бюджета и за какво няма да стигнат, доктор Митковски? Какъв е вашият поглед за това, което се случва между първо и второ четене?
Основото, което ни притеснява нас, това е огромният кредит, който ще се тегли от държавата. И то доста така странно разпределен. Наистина има дефицит в бюджета, които е в рамките на 7 милиарда, плюс около 4 милиарда, неразплатени от предходния бюджет. Но в същото време е заявено, че ще се теглят 18 милиарда. Т.е. остават едни 7 милиарда, които, както ги наричаме ние, са джобни. Пари, за които не е ясно къде ще се разпределят, какво ще се разпределят и защо се теглят тези пари. Теменужка Петкова каза – за стратегически цели, какви са тези стратегически цели… Изобщо една голяма неясноста. И ни мислим, че тези пари ще бъдат разпределени, както винаги са били разпределяни, когато ГЕРБ са на власт.
Очаквате ли някаква обосновка на тези харчове по време на второто четене?
Съмнявам се. Надявам се, че все пак разумът ще натделее и ако не бъдем убедени, че тези 7 милиарда над това, което е необходимо, бъдат отново заложени, ние ще предложим да се тегли заем в размер на 11 милиарда, а не на 18 милиарда. Друго, което е отстъпление от предишни години, е намаляването за регистрация по ДДС. В предходния бюджет беше заложено регистрация до 160 хиляди лева. Сега отново е заложено 100 хилади лева, т.е. това е основно удар върху дребния бизнес, дребните еднолични търговци, които ще трябва да се регистрират по ДДС. И което отново ще натовари цените на различни стоки. Също така има отстъпление и от това, че в минали години се изплащаха суми за деца, които не са приети в ясли и детски градини. Нещо, което отново го няма в този бюджет. Това са едни от причините поради, които ние гласувахме против приемането му. И ще направим различни предложения между първо и второ четене. Ако те не бъдат подкрепени, отново ще гласуваме против.
Източник: www.bnr.bg