Централната избирателна комисия (ЦИК) да издаде указания към районните избирателни комисии (РИК) при обработването на секционните протоколи от парламентарния вот да извършват проверка дали вписаният в тях брой гласували избиратели отговаря на броя на положените подписи в избирателния списък, включително и подписите в допълнителната страница към списъка (вписаните под черта). Такова предложение отправи “Демократична България” към ЦИК.
Причината е, че след последните поправки в Изборния кодекс в протоколите от секционните избирателни комисии (СИК) няма да фигурират като отделни данните за броя на хората в избирателния списък при предаването му на СИК и броя на тези, които през изборния ден са вписани в допълнителната страница (под чертата). Няма да бъдат вписани като отделни и данните за броя на гласували избиратели според положените подписи в списъка и броя на гласувалите според подписите в допълната страница.
Наред с това отпадна и изискването в секционните протоколи да се посочва и броят на неизползваните бюлетини.
“Тези обстоятелства намаляват броя на контролите в протокола на СИК и създават реална опасност за улесняване на възможни манипулации в изборните резултати. Например, значително се повишава рискът произволно да се увеличи броят на действителните гласове за конкретна политическа формация, без това да може да бъде засечено от контрола брой на неизползвани бюлетини, сумирани с брой действителни и недействителни бюлетин”, се казва в предложението на “Демократична България” до ЦИК.
Затова от “Демократична България” предлагат при изготвянето на Методическите указания към РИК да бъде включено и изискването те да извършват проверка и на вписаните в секционните протоколи данни за броя на гласувалите според положените подписи, като съпоставя общата им сума с данните, въведени в протокола на СИК, представляващи сумата от отбелязванията в избирателния списък и в допълнителната страница към него.
Ето и цялото предложение до ЦИК:
ДО ЦЕНТРАЛНАТА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ
Относно: Предложение за включване на изискване към районните избирателни комисии за извършване на специфични проверки при приемане и проверка на протоколите на секционните избирателни комисии
Уважаеми госпожи и господа,
С Решение № 1987-НС на ЦИК от 4 февруари 2021 г. са одобрени образци на изборни книжа за произвеждане на изборите за народни представители за Народно събрание на 4 април 2021 г. с номера 97-НС-х, 97-НС-хм, 97-НС-ч и 98-НС-хм, които съдържат образци на протоколи на секционни избирателни комисии на секциите в страната и в чужбина.
В образците на протоколите се в Част I, в таблица “Данни от избирателния списък” са включени следните графи:
“1. Брой на избирателите в избирателния списък при предаването му на СИК, включително и вписаните в допълнителната страница (под чертата) на избирателния списък в изборния ден”.
“2. Брой на гласувалите избиратели според положените подписи в избирателния списък, включително и подписите в допълнителната страница (под чертата)”.
Същевременно, в образците на Протоколи липсва графа “броят на неизползваните бюлетини”.
Посочените записи съответстват на измененията в чл. 275, ал. 1 от Изборния кодекс с ДВ, бр. 88 от 2020 г., които бяха направени с мотив за облекчаване на обема и съдържанието на протоколите на СИК.
В резултат на това законодателно решение, в протоколите на СИК няма да фигурират като отделни данни брой избиратели в избирателния списък при предаването му на СИК и брой избиратели, вписани в допълнителната страница (под чертата) на избирателния списък в изборния ден. Няма да бъдат вписани и като отделни данни брой на гласували избиратели според положените подписи в избирателния списък и брой на гласували избиратели според подписите в допълната страница (под чертата).
Тези обстоятелства, съчетани с липсата на информация за броя на неизползваните бюлетини, намаляват броя на контролите в протокола на СИК и създават реална опасност за улесняване на възможни манипулации в изборните резултати. Например, значително се повишава рискът произволно да се увеличи броят на действителните гласове за конкретна политическа формация, без това да може да бъде засечено от контрола брой на неизползвани бюлетини, сумирани с брой действителни и недействителни бюлетини.
С оглед изложеното, настояваме при изготвянето на Методическите указания за действията на районните избирателни комисии да бъде включено изискване при извършване на проверките по чл. 287, ал. 1 от Изборния кодекс, РИК да извършва проверка и на вписаните данни относно: брой на гласувалите избиратели според положените подписи в избирателния списък, включително и подписите в допълнителната страница (под чертата), като съпоставя общата им сума с данните, въведени в протокола на СИК, представляващи сумата от отбелязванията в избирателния списък и в допълнителната страница към него.
С уважение:
Христо Иванов,
Председател на ПП Да, България! и съпредседател на Демократична България – обединение