Премиерът Росен Желязков и Министерството на културата трябва веднага да обяснят защо България се отказва от домакинството на форум на ЮНЕСКО в София и ще плати между 1 и 2 милиона евро за преместването на събитието в Париж. Това заяви Манол Пейков от “Да, България” в кулоарите на Народното събрание.
“Това е огромно фиаско и настояваме до края на деня премиерът и Министерството на културата да обяснят защо и как се стигна дотук. Компетентност ли нямаме, хора ли нямаме, мерак ли нямаме или по някакви чисто политически причини не искаме ЮНЕСКО у нас? България се излага жестоко пред света и пропилява страхотни възможности”, подчерта Пейков.
Народният представител припомни, че с одобрението на парламента и служебното правителство още миналата година България е подписала предварителен меморандум за домакинство на сесията. Преди месец пък от ЮНЕСКО е пристигнало писмо, което заявява задоволство от подготовката и степента на готовност на София да домакинства форума.
“Изведнъж преди няколко дни в отговор на мой въпрос министърът на културата Мариан Бачев каза, че работата май нямало да стане. Имаме информация, че решението е взето още преди 10 дни по чисто политически причини и заради съпротива от страна на администрацията”, сподели Пейков. Той добави, че България не е приемала такъв форум от 40 години, а с отказа си пропилява значими възможности за туризма и културата си.
“Лишаваме се от невероятен шанс за реклама на страната ни. Това са между 5000 и 10 000 души, които ще се разхождат по улиците, ще пазаруват, ще отделят време за туризъм и срещи с хора”, каза още Пейков.
Депутатът от “Демократична България” Елисавета Белобрадова допълни, че у нас има твърде много обекти, които са застрашени да изпаднат от списъка на ЮНЕСКО. Според нея отказът от домакинство на форума е пропусната възможност България да укрепи позицията си в ЮНЕСКО и да запази статута на културното си наследство.
“Това не просто няма да се случи, а ние всъщност поставяме в изключително рискова ситуация да изгубим статута си на държава с много обекти от културно-историческо значение. Тази отговорност трябва да бъде поета от някого”, заключи Белобрадова.