До министъра на финансите
на Република България
Копие до Министерски съвет
на Република България
ПРЕДЛОЖЕНИЕ ПО ЧЛ. 117 АПК
От:
Демократична България Обединение, представлявано от
Христо Любомиров Иванов
Атанас Петров Атанасов
и лично от
Христо Любомиров Иванов
Атанас Петров Атанасов
Всички с адрес: София, бул. Драган Цанков 12-16, ет. 2, ап. 7
ОТНОСНО: изменение на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018 г.)
Уважаеми г-н министър,
До 31 март всички регистрирани по ДДС фирми трябва да обновят касовите апарати и софтуера, който използват, с одобрен от НАП.
Новата Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018 г.) е в ущърб на бизнеса не само заради цената, която трябва да се плати (над 200 млн. лв.), но и поради допълнителните изисквания, които се въвеждат за всички фирми, използващи търговски софтуер.
Причините, поради които срокът даден на фирмите е нереално кратък, са:
– Наредбата бе приета в края на септември 2018 г. За малките и средни компании е предизвикателство до 31 март 2019 г. да обновят софтуера, който използват за работата си.
– Самите софтуерни компании, които актуализират и регистрират софтуера си в НАП, тепърва публикуват синхронизирани с изискванията на наредбата версии. Към 20 януари само 6 софтуерни разработчици са готови със софтуер в съответствие с изискванията на НАП.
– Към 18 февруари 2019 г. готови за продажба са недостатъчен брой модели касови апарати. Голяма част от производителите все още не са приключили сертификацията на фискалните си устройства в Българския институт по метрология.
– Дори да приемем, че към началото на февруари всички фискални устройства са готови за продажба, то времето до 31 март е крайно недостатъчно за обучение на сервизните фирми и замяната на над 250 000 касови апарати.
– Всички големи вериги заведения, супермаркети и магазини ще имат затруднения да обновят софтуера и фискалните си устройства до крайния срок, поради специфики на използването им.
– Софтуерните интегратори няма да успеят в този срок да обслужат всички свои клиенти, за да не бъдат в нарушение на закона от 1 април.
– Изискването софтуерът да бъде задължително с интерфейс на български език е удар срещу компаниите (в по-голямата си част международни), опериращи с чужди софтуерни продукти.
Какво ще се случи, ако срокът не бъде удължен:
– Много фирми, болници, обществени заведения, градският транспорт няма да са изпълнили изискванията на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018 г.). Изборът пред тях ще бъде да работят в разрез със закона и да рискуват глоба от НАП или да спрат работа.
– Сервизните фирми няма да успеят да обновят фискалните устройства на фирмите качествено и в срок.
– Софтуерните разработчици няма да успеят да предоставят качествени версии на програмите си, рискувайки загуба на информация и неправилна работа на софтуерните продукти, инсталирани във фирмите.
– Разходите на бизнеса за нови версии на използвания софтуер, коригиращи несъответствия с Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018 г.), ще се увеличат.
– Гореизброеното ще доведе до хаос в цели сектори на икономиката, а преждевременната подмяна на софтуера може да доведе до допълнителни загуби за фирмите, свързани с неправилното му функциониране.
Какво предлагаме:
– Преразглеждане на изискванията към софтуера на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018 г.) по отношение свръхрегулацията на данни и процеси във фирмите, които често представляват чувствителна бизнес информация.
– Промяна на изискванията на наредбата, за да се предотврати възможността софтуерните разработчици да предоставят допълнителен софтуер, който да бъде в разрез с разпоредбите ѝ.
– Удължаване на срока за подмяна на всички фискални устройства и софтуер до 31 декември 2019 г.
– Промяна на изискванията с предоставяне на алтернатива за фискализация чрез каса или електронни документи, подавани към НАП.
– Наредба № Н-18, която по първоначалния си замисъл регламентираше единствено функционирането на фискалните устройства, да се превърне в закон и изискванията в него да не се променят с честота по-малка от поне 5 години.
На основание гореизложеното и чл. 117 АПК, като първа стъпка правим предложение до Министъра на финансите да измени Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018г.), като отложи влизането й в сила, ведно със следващите по-долу изменения.
Предлагаме съответните промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018г.) да бъдат приети поне месец преди 31 март 2019 г. с оглед избягване на ненужното натоварване както на данъчно задължените лица, така и на доставчиците на необходимите устройства и програмно обезпечение.
Прилагаме проект за изменение на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 (ДВ. бр.80 от 28 Септември 2018г.) във връзка с гореизложеното.
С уважение:
Христо Иванов
Атанас Атанасов