Вчера изгледах репортажа с кандидата за кмет на София г-жа Мая Манолова от портала на сметището в с. Долни Богров. Съвсем очаквано за мен, старателно замитаните досега проблеми с управлението на отпадъците на столицата нахлуват в дневния ред на предизборната кампания и ще я бележат до последния ѝ ден.
Къде е проблемът?
От самото си създаване Демократична България се обявява против настоящата концепция за управление на отпадъците на София, в края на която трябва да застане скъпо и безсмислено съоръжение за изгаряне на т.нар. „РДФ-гориво“. Предупреждавали сме многократно, че работата на Завода за механично и биологично третиране на отпадъците (ЗМБТ) е белязана от тежка непрозрачност. Между числата, които откриваме на занемарения му сайт, годишните доклади за дейността, изпратени в МОСВ, и отговорите на общината по ЗДОИ – изплуват постоянни разминавания в размер на стотици хиляди тонове боклук, които потъват на места като Долни Богров – едно от многото сметища в страната в безкраен процес на „рекултивация“, които често завършват със „самозапалване“. Същевременно, поради феномена на общата метална кофа и отсъствието на разделно събиране, произведеното РДФ-гориво в ЗМБТ е с ниски калорични качества, висок процент негорими примеси и висока влажност, което принуждава потребителите му – основно циментовите заводи, да го смесват с вносни отпадъци. Същото очаквам да се случи, ако изгарянето става в съоръжение в София, с което влаковете с бали вносни отпадъци ще потеглят и към столицата, по примера на Гълъбово, Перник и Бобов дол. Гражданите трябва да знаят, проектът за столичен инсинератор би бил последният в историята структурните фондове на ЕС, защото грантове за изгаряне на отпадъци след 2020 г. не се предвиждат. Не е чудно, че проектът стои на трупчета в Брюксел от края на миналата година, въпреки бодряшките обяснения на екипа на г-жа Фандъкова, че одобрението ще дойде всеки момент.
Какво трябва да се направи?
Проблемът с боклука няма да се реши с референдум, както предлага г-жа Манолова, а с прилагане на европейските практики за управлението на отпадъците. Най-големият референдум са самите избори! Докато ГЕРБ, БСП и другите партии около тях спорят, кой ще изгаря отпадъците най-добре, аз и Демократична България представихме в нашата програма „ София – чиста и зелена столица“ https://sofia.demokrati.bg/sector/green/, концепция основана на принципите на кръговата икономика, разделянето на потоците отпадъци, рециклиране, компостиране и прилагане на принципа „замърсителят плаща“ и определянето на справедлива такса смет за гражданите и фирмите. Обявяваме се против морално остарелия, неефективен и несъобразен с действащото екологично законодателство проект за столичен инсинератор, който ще добави нов източник на ФПЧ във въздуха на София, както и цял букет от други замърсители. В нарушение на закона, инсинераторът ще изгаря отпадъци, от които 55% могат да се рециклират и 20% да се компостират. Това ще направи невъзможно достигането на изискванията, заложените в пакета от мерки за кръгова икономика на ЕС. Същевременно, проектът е икономически неизгоден, налива средства в “Топлофикация София” ЕАД – едно дружество в предфалитно състояние, със значителна задлъжнялост и дългогодишни оперативни загуби.
Настояваме още веднъж, незабавно да бъде прекратена новата обществена поръчка за сметосъбиране, защото тя фиксира досегашния провал в управлението на отпадъците за нови 5 години напред, за почти 500 милиона. От поръчката ще спечелят само приятелските кръгове на властта, а гражданите получават повече от същото – лоша услуга, несправедлива такса смет и корупция.
С решението в нашата програма излизаме пред избирателите, за да поискаме тяхната подкрепа още на 27 октомври, не на бъдещи референдуми. Градове като Любляна успяха, сега е наш ред!
Арх. Борислав Игнатов, кандидат за кмет на София от Демократична България