Има ли Столична община цялостен план с мерки срещу епидемията от коронавирус? На 28-и февруари поискаме Комисията по здравеопазване и социална политика да изслуша столичния кмет, за да получим отговори на редица конкретни въпроси за готовността на столицата.
Г-жа Фандъкова не дойде. Изслушахме заместник-кмета по направление „Финанси и здравеопазване“ г-н Барбалов и директора на дирекция „Здравеопазване“ г-жа Чеуз. Не чухме данни, не чухме отговори, почиващи върху анализ на ресурсите спрямо очакваните щети, не чухме конкретни числа. Не чухме да има изработен комуникационен план, подкрепящ превенцията и адекватната информираност. Обещаха ни да споделят документи по темата. Получихме ги седмица по-късно само за да се уверим, че цялостен план наистина липсва. Видяхме само отделни заповеди, без стратегия, която да ги обединява. И ако доскоро липсата на стратегия би могла да остане незабелязана, вече се намираме в положение, в което резултатите от тази липса биха били печално видими.
Живеем в безпрецедентна за съвремието ни ситуация. Италия, където допреди месец имаше двама заразени, вече е в тотална блокада. Вчера Световната здравна организация обяви, че светът ни е в пандемия. На този фон общинската управа на най-големия и гъстонаселен град в страната ни няма право на друго освен на най-добрата възможна подготовка.
Затова настояваме на извънредна сесия на Столичния общински съвет г-жа Фандъкова да представи цялостната стратегия на Столична община за ограничаване на коронавируса, базирана на конкретни данни, наличности, дефицити и прогнози и включваща ясен план за справяне с дефицитите.
Настояваме, също така, Столична община да се погрижи за най-уязвимите сред гражданите си, а именно възрастните и хронично болните. Как можем да ги предпазим? Като сведем до минимум нуждата да излизат от домовете си. За да стане това възможно, трябва Столична община да обедини сили с големите вериги хранителни магазини, с куриерските фирми, с български пощи и със социалните служби (включително тези за социален патронаж). Един такъв обединен щаб ще може да организира система за доставка до дома, така че хората над 65 да получават без да излизат пенсиите и лекарствата си и да поръчват по телефона хранителни продукти от първа необходимост. Практика, която вече се прилага в много области на Италия и е пример за огромния положителен ефект на едно добре измислено публично-частно партньорство. С такава комплексна мярка не само ще дадем допълнителна защита на възрастните ни съграждани, но и ще спомогнем да се ограничи и забави разпространението на вируса и да намалее притокът на заразени към болниците.
Нека превърнем града си в пример за адекватна и навременна грижа, вместо в поредното огнище на коронавируса. София може много повече.