Председателят на парламентарната комисия за българите извън страната Антоанета Цонева се срещна в зала “Изток” на Народното събрание с десетина млади българи от Албания. Те имаха възможността да разгледат историческата сграда и да послушат от балкона разгорещените дебати в пленарната зала по отстраняването на председателя Никола Минчев.
Младите момичета и момчета учат в 4-и курс или магистратури по 103-о правителствено споразумение, с което се финансира обучението във всички образователни степени, по всички специалности и във всички висши учебни заведения у нас за български граждани от историческите български общности зад граница. Те следват в Софийския университет, УНСС, Техническия университет и Медицинския университет – право, журналистика, бизнес администрация, дентална медицина.
Антоанета Цонева увери младите българи от Албания, че ще помогне с каквото може при проблеми с продължаване на образованието им у нас. През 2021 г. имаше промени в законодателството, които доведоха до нови тълкувания и някои студенти и докторанти трябваше или да се отказват да учат, или да се отказват от статута си на постоянно пребиваващи у нас или дори на български граждани. Ако има предсрочни избори наесен, реформите в образованието вероятно ще бъдат отложени, предположи Цонева.
Родителите на една от студентките от Албания, следваща биотехнологии в Софийския университет, са завършили у нас и преподават български език в гр. Корча. Цонева съобщи на гостите, че тази година парите за преподавателите по български език и литература в училищата и университетите в чужбина са увеличени с 4,8 млн. лв. и това трябва да помогне за разширяване достъпа на желаещите да учат български и за подобряване на обучението.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов за кратко се включи в срещата с българските студенти от Албания. Като бивш министър на правосъдието той ги увери, че познава процедурите по предоставяне на българско гражданство, а като лидер на парламентарна група коментира горещия политически ден, на който са свидетели. Попитан от един от студентите, дали българите не са разделяни от политиците за Северна Македония, Иванов обясни, че това действително е така, а допреди 2 години тази тема не е била ключова за политико-обществения дневен ред. Но, по думите му, България има собствен интерес не да услужи на Република Северна Македония и на Албания, а да има до себе си приятелски, братски страни. “Нашият проблем е да убедим хората, че имаме възможност за добра сделка, а да я обявиш за предателство, ти трябват само 10 секунди. Много често популизмът, който твърди, че се бори в интерес на хората, е против техния интерес”, каза Иванов.
Истинското патриотично решение за нас е Република Северна Македония да влезе в ЕС, както и Албания, която сега също е засегната от българското вето над Скопие, добави Антоанета Цонева.