Липсата на воля за правосъдна реформа, безобразните промени в Изборния кодекс и замитането на проблема с корупцията под килима са само част от причините “Демократична България” да не подкрепи първия мандат на ГЕРБ. В ефира на “Офанзива” по Nova NEWS народният представител от ДБ Атанас Славов заяви, че последното вътрешнопартийно заседание на “Да, България” е отхвърлило с десетократно мнозинство възможността за съвместно управление с партията на Бойко Борисов. Депутатът подчерта, че политическата му сила няма да подкрепи формулировката “експертно правителство” с мандат на ГЕРБ и ще настоява президентът Румен Радев да наложи вето на промените в Изборния кодекс. Според него дори съществува възможност да се стигне до противоконституционност на някои от текстовете.
Председателят на парламентарната комисия по конституционни въпроси изрази увереност, че без “Демократична България” не може да има правителство, способно да извърши необходимите реформи и да тласне страната към модернизация и по-тясна интеграция в съюзите, към които принадлежим. Славов потвърди, че ДБ ще подкрепи правителство с втория мандат на ПП, с които обединението си взаимодейства устойчиво както в бившето редовно управление, така и в опозиция на изборните промени по-рано тази седмица. “Възможно е да има и разлики помежду ни”, уточни депутатът. “Бяхме изненадани от колебливото гласуване на ПП по темата за новите осем самолета F-16. Това бе притеснителен сигнал, но все пак мнозинството подкрепи това решение.”
Народният представител подчерта, че е недопустимо четвърти пореден парламент да отиде в небитието. Той подкрепи идеята Народното събрание да има по-значима роля при номинирането и избора на ръководителите на спецслужбите за сметка на държавния глава. “Настоящата ситуация с поредно служебно правителство дава свръхправомощия в сферата на отбраната и сигурността в ръцете на президентската институция.” Според Славов не бива да се допуска прекалена концентрация на власт в президентството, защото то не дължи демократична отчетност пред парламента. “Единственият начин да се отчита президентът е през импийчмънт, което няма как да стане, а и към момента няма основания за задействане на такава процедура”, уточни депутатът.
По отношение на нидерландското вето за приемането на България в Шенген Славов разясни, че то не е било неочаквано предвид сигнали и коментари от съответни дипломатически канали. Причината за неблагоприятния моментен развой депутатът вижда в липсата на видими резултати в противодействието на корупцията и укрепването на върховенството на правото. “Шенген не е просто свободно преминаване при липса на вътрешни граници. Шенген е окончателно присъединяване към една ценностна общност, към която за съжаление не принадлежим изцяло.” Славов заключи, че е по-добре първо да си напишем домашното, преди да търсим виновни сред другите европейски държави.