“Демократична България” ще търси обединение около пет конкретни приоритета за една година – еврозоната, Шенген, Плана за възстановяване и устойчивост, по който се очаква да получим милиарди левове, модернизацията на армията и конституционна реформа на прокуратурата. Това заяви Ивайло Мирчев от “Демократична България” в ефира на Българската национална телевизия. Той уточни, че не става дума за коалиции и молби за подкрепа, а за формиране на управление около пет ясни цели. Според депутата четирите поредни парламентарни избори за почти две години доказват, че трудно може да се състави устойчиво коалиционно правителство. “Голямата причина за това са Иван Гешев и прословутата реформа на прокуратурата”, посочи депутатът. “Това е пречка основно за ГЕРБ, които на думи казват, че са готови за нещо подобно, но когато се разглежда закон за антикорупционния пакет, ГЕРБ или гласуват против, или излизат от залата.” Мирчев за пореден път отхвърли спекулациите, че “Демократична България” ще съставя коалиция с ГЕРБ.
Депутатът отново подчерта, че формулата за технически кабинет, която ДБ предвижда при потенциално получаване на третия мандат, изключва участието на партийни лидери в правителството. Вместо това ще се търсят политически фигури с експертен профил, а управленските процеси ще бъдат лидирани от парламента, както повелява и Конституцията. Мирчев предупреди, че ако поставим мрачния европейски рекорд за пет парламентарни избора в рамките на 23 месеца, ситуацията в страната може рязко да се влоши, а присъединяването към еврозоната на 1 януари 2024-а година може да се окаже невъзможно. Депутатът подчерта, че еврозоната е клубът на богатите, а не на експериментаторите, защото ограничава лошите практики на политици и олигарси. “Въпросът е наистина да се обединим около тези пет цели. Имаме много ясен план как да реализираме третия мандат и да направим нещо смислено за България в следващата една година”, заключи Мирчев.
Според народния представител БСП е партията, която е застанала срещу демократичността с връщането на хартиената бюлетина в Изборния кодекс. След наложеното от президента Румен Радев вето върху изборните промени отново БСП го е отхвърлила. Мирчев подчерта, че би било доста озадачаващо, ако тъкмо тази политическа сила за пореден път получи шанс за реализация на третия мандат, при все че досега неизменно се проваля. Той уточни, че ДБ няма много допирни точки със социалистите, които се обявяват срещу модернизацията на българската армия и навременното присъединяване към еврозоната.
“БСП са се превърнали в проводник на руската пропаганда заедно с “Възраждане””, подчерта Мирчев и припомни различията между политическите сили при гласуването на бюджета. Тогава депутатите на Корнелия Нинова настояваха за бюджетен дефицит между 8 и 10 процента, което би довело до тежка дългова криза, сериозни икономически проблеми и задлъжняване на идните поколения с десетки милиарди. Мирчев добави, че “Демократична България” е попречила на популистките бюджетни разходи, защото е политическата сила с мисъл за бъдещето на страната.