Пет политически сили в Народното събрание обслужват определен интерес в застрахователния бизнес, спъвайки България по пътя ѝ към влизане в еврозоната на 1 януари 2024 г. Това заяви депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев в предаването “Здравей, България” по “Нова телевизия” на въпрос относно промените в Кодекса по застраховането, разглеждани в икономическата комисия на 48-ото НС. Според Мирчев в момента България е рекордно задлъжняла, а плащането на презастраховане оскъпява гражданската отговорност. “Цената ѝ по-скоро ще спадне, когато бъдат приети промените в Кодекса за застраховането. Лобито на една определена група обаче е толкова силно, че пет партии в парламента го пазят”, заяви народният представител.
На въпрос относно механизма за контрол над главния прокурор Мирчев разясни, че ГЕРБ не иска въвеждането му и затова депутатите на Бойко Борисов умишлено не са се регистрирали в пленарна зала миналата седмица. “Дали Бойко държи Гешев, или Гешев държи Бойко не е толкова важно. ГЕРБ не искат съдебната реформа да се случи и използват процедурни хватки с кворума”, рече депутатът. Той е изпратил четири въпроса до прокуратурата, за да разбере кои са конгресмените, поканили Иван Гешев да гледа на видео молитвена закуска в САЩ, както и кой плаща за това. “Американското правителство се разграничи от Гешев. Той опита да направи пиар ход, за да заяви, че има подкрепа от САЩ, но молитвената му закуска с Байдън се оказа фалшива новина”, каза още Мирчев.
Според депутата обявеното предизборно или следизборно обединение на “Демократична България” и “Продължаваме промяната” цели недопускане до управлението на ГЕРБ, ДПС и БСП. “Сглобката между тези три партии ще е отровна за бъдещето на България”, предупреди Мирчев. Той отново подчерта петте основни приоритета на реформистките сили – еврозоната, Шенген, Планът за възстановяване и устойчивост, модернизацията на българската армия и конституционната реформа на съдебната власт.
“С колегите от “Продължаваме промяната” целим да сме първа политическа сила, за да осъществим именно това, а не заради кухи брандове”, уточни депутатът. Според него бъдещото коалиционно споразумение няма да повлияе на идентичността на “Демократична България” като дясноцентристка формация, стремяща се към балансиран бюджет, вместо към натрупване на нови дългове.