“България е изплатила 80 милиона лева на “Лукойл” за компенсации за тока, вместо средствата да отидат в подкрепа на фризьорски салони, ресторанти и други обекти на малкия бизнес, засегнат от кризата. Същевременно руският енергиен гигант не е плащал данъци в България от 2007 г. насам и дължи милиарди на българската хазна.” Това каза в ефира на “Денят започва” по БНТ депутатът Ивайло Мирчев от “Демократична България” и препоръча НАП да направи проверка на “Лукойл” за трансферно ценообразуване за последните шест или десет години.
Мирчев изрази съмнение дали служебното правителство, назначено от президента Румен Радев, защитава българския национален интерес, или позволява на “Лукойл” да ни изнудва. Според него е несериозна съвместната заявка на кабинета и компанията, че ако България не позволи износа на петролни продукти, “Лукойл” ще затвори рафинерията в Бургас.
“Лукойл” е стратегически обект за националната и енергийна сигурност. Не можем да си позволим някой на пресконференция да обявява дали рафинерията ще затваря, или няма да затваря. Длъжни сме да защитим българския интерес и в “Демократична България” знаем как да го направим”, заяви Мирчев. Той препотвърди отдавна заявеното настояване на ДБ държавата да поеме оперативния контрол над рафинерията, като отхвърли съмненията, че това би представлявало национализация. Мирчев напомни, че съвсем наскоро правителствата на Германия и Италия са установили тъкмо такъв оперативен контрол над няколко рафинерии на “Роснефт” и “Лукойл”. “Това не е национализация, а поставяне на управител, който взима конкретни решения, но по никакъв начин той няма право да продава имущество или да взима заеми. Не искаме да ударим инверститор, а да защитим интереса на страната”, заяви народният представител и добави, че ДБ ще търси парламентарна подкрепа за предложението си.
Ивайло Мирчев отхвърли внушенията, че рафинерията може да обработва единствено руски петрол с факти, според които допреди началото на войната 60% от обработвания в Бургас петрол не е бил руски. Според него няма проблем отново да се работи в съотношението 60 на 40, като 40% от петрола може да остава за българския пазар, а останалите 60% да представляват друг тип преработен петрол за износ. Депутатът подчерта, че това не е изгодно за “Лукойл”, тъй като компанията печели от настоящата разлика в цената между руския и неруския петрол, възлизаща на 20-30 долара за барел. Сметките показват, че тази разлика позволява на “Лукойл” да реализира над 3 милиарда лева годишна печалба. На този фон Мирчев смята за несериозна заявката на руснаците най-сетне да започнат да внасят 700 милиона лева данък печалба в българската хазна.
Мирчев е скептичен към заявката на ГЕРБ да управлява с “Демократична България” с първия мандат. Той онагледи поведението на Бойко Борисов и депутатите му с това на футболист, който се опитва да залъже и финтира противника си. “Топката е у ГЕРБ, те гледат към нас, но всъщност подават към ДПС и БСП – даже доста добре разиграват помежду си.” Въпреки някои сходни позиции между ГЕРБ и ДБ, основна и най-важна разделителна линия според депутата от “Демократична България” остава отношението към съдебната реформа и главния прокурор, където липсва единомислие и желание за реални действия от страна на Бойко Борисов и подчинените му.